Mokslas ir IT

2021.06.21 10:25

Urtė Eidžiūnaitė. Išmaniųjų laikrodžių rinka sparčiai auga: kodėl šie įrenginiai kasdienybėje tampa vis svarbesni?

Urtė Eidžiūnaitė, „Huawei“ produktų vadovė Lietuvoje2021.06.21 10:25

Išmaniųjų dėvimų įrenginių industrija gimė atsiradus sportui skirtoms apyrankėms, tačiau šiandien išsiplėtė tiek, kad padeda žmonėms efektyviau veikti beveik kiekvienoje gyvenimo situacijoje. Tikimasi, kad tokių įrenginių technologijos per artimiausius metus bus ženkliai patobulintos, o rinkos vedliais taps vartotojų pamėgti išmanieji laikrodžiai. Vien per 2020 m. buvo parduota 68,6 milijono jų vienetų, o per ateinančius penkerius šis skaičius išaugs daugiau nei dvigubai, skaičiuoja tyrimų agentūra „Mordor Intelligence“. Kodėl šie įrenginiai tampa tokie svarbūs šiandienos kasdienybėje?

Išsiplėtė funkcionalumas

Anksčiau technologijų gamintojai vartotojams galėdavo pasiūlyti tik sportui skirtas išmaniąsias apyrankes, kurių funkcinės galimybės tuo metu buvo ypač ribotos – galima buvo sekti žingsnius, apytikslį kalorijų skaičių ir, žinoma, matyti, kiek dabar valandų. O šiandien rinkos lyderiai – išmanieji laikrodžiai – pritaikyti beveik kiekvienai gyvenimo situacijai.

Jie ne tik seka žingsnius ar padeda matuoti širdies pulsą, bet ir leidžia atsiliepti į skambučius, atrašyti į žinutes, valdyti išmaniojo telefono kamerą, supranta balso komandas ir parodo visus socialinių tinklų pranešimus. Technologijų gamintojai netgi žengia papildomus žingsnius ir laikrodžiams suteikia iki šiol negirdėtų funkcijų. Pavyzdžiui, įrenginiai dabar gali filmuoti trumpus vaizdo įrašus, palaiko valdymą gestais.

Dėl šios priežasties vartotojai gerokai labiau linkę šiuos įrenginius įsigyti, nes vertina jų praktiškumą ir daugiafunkciškumą, suteikiantį galimybę juos išnaudoti daugelyje situacijų. Tą rodo ir pardavimų duomenys – dar 2020 m. visą pasaulį apskriejo žinia, kad vos vieno iš išmaniųjų laikrodžių gamintojų metiniai pardavimai 10 proc. punktų viršijo visų šveicariškų laikrodžių, laikomų „premium“ rinkos lyderiais, pardavimus. Tad panašu, kad vartotojai vis dažniau išmaniuosius laikrodžius renkasi vietoje standartinių mechaninių.

Didėjantis dėmesys sveikatai

Saviizoliacijos akivaizdoje žmonės pradėjo labiau rūpintis savo sveikata, tad atsigręžė į įrankius, kurie gali padėti tą padaryti lengviau. Tai tapo svarbiu faktoriumi, dėl kurio stipriai išaugo išmaniųjų laikrodžių pardavimai. Rinkos tyrimų bendrovės „Counterpoint“ duomenimis, šių metų pirmąjį ketvirtį laikrodžių visame pasaulyje parduota 31 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Iš tiesų, be standartinių funkcijų juose ypač daug dėmesio skiriama sveikatos stebėsenai. Pavyzdžiui, vartotojai kai kuriuose laikrodžiuose ras atnaujintą širdies ritmo matavimo funkciją, kuri duomenis seks, saugos, pateiks jų analizę ir atitinkamus patarimus realiu laiku. Be to, padės sekti miego kokybę, valdyti stresą.

Taip pat ne viename įrenginyje vartotojams pristatytas deguonies kiekio kraujyje matuoklis, leidžiantis stebėti kasdienę savo savijautą – deguonies kraujyje sumažėjus ilgiau nei 10-ai minučių, laikrodis patars atsistoti, pavaikščioti, užkasti ar pailsėti. Tokiu būdu žmonės realiu laiku galės stebėti ir gerinti savo savijautą.

Spėjama, kad tokių ir panašių funkcijų atsiras vis daugiau arba sveikatos rodiklių matavimai taps dar tikslesni, nei buvo iki šiol.

Daugiau kainos ir stiliaus segmentų

Šiandien išmanieji laikrodžiai ne tik peržengia savo įprastų funkcijų ribas, bet ir stiliaus bei kainų segmentus. Vartotojams siūlomos tiek pigesnės išmaniosios apyrankės, tiek prabangūs išmanieji laikrodžiai. Todėl rinkdamiesi laikrodį žmonės vis dažniau atsisuka į išmaniuosius, nes jų pasiūla tokia didelė, kad tinkama įvairiems skoniams ir gyvenimo atvejams.

Nors mechaniniai laikrodžiai laikomi nepakeičiama stiliaus klasika, išmaniųjų laikrodžių parduodama ženkliai daugiau, tad panašu, kad vartotojai įvertina ir elektroninių įrenginių prabangos ir stiliaus aspektą.

Valdys kitus įrenginius

Laikui bėgant vis labiau augs daiktų interneto (angl. Internet of Things, IoT) valdymo svarba – laikrodžiai nebebus tik aksesuarai prie telefono, bet taps atskira įrenginių ekosistemos dalimi ir jais bus galima valdyti vis daugiau prietaisų.

Apskritai, vartotojo patirties gerinimas taps vis svarbesniu technologijų gamintojų tikslu. Štai, pavyzdžiui, ryškėja balso atpažinimo funkcijų tobulinimo tendencija. Tikimasi, kad ateityje laikrodžiai jų savininkams padės pasijusti taip, lyg laikrodis bendrautų kaip žmogus. Balso komandos, dirbtinis intelektas leidžia tikėti, kad tokios vizijos taps realybe. Bet jau ir dabar tokios ar panašios funkcijos įrenginiuose integruojamos. Pavyzdžiui, vartotojai gali ne tik naudotis balso asistentu, bet ir ištartus žodžius paversti rašytiniais.

Šis komentaras yra asmeninė autorės nuomonė, už kurią LRT.lt redakcija neatsako.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.