Mokslas ir IT

2021.06.20 08:34

Į kepinius – perdirbtas plastikas? Panaudotus butelius mokslininkai verčia vanilės kvapo aromatine medžiaga

LRT.lt2021.06.20 08:34

Plastikiniai buteliai vanilės kvapo aromatinėmis medžiagomis verčiami pasitelkus genetiškai modifikuotas bakterijas – pirmą kartą iš plastiko atliekų pradėta gaminti vertinga cheminė medžiaga, rašo „The Guardian“.

Plastikinių butelių perdirbimas į naudingesnes medžiagas galėtų paversti perdirbimo procesą kur kas patrauklesniu ir efektyvesniu. Šiuo metu, vieną kartą panaudojus, plastikas praranda apie 95 proc. savo vertės. Sprendžiant pasaulinę taršos plastiku problemą, labai svarbu skatinti tokių atliekų surinkimą ir pakartotinį panaudojimą.

Mokslininkai jau anksčiau sukūrė fermentus mutantus, kurie skaido gėrimų buteliams naudojamą polietileno tereftalato polimerą iki jo pagrindinio komponento – tereftalio rūgšties (TA). Pasitelkus bakterijas, jiems pavyko TA paversti vanilinu.

Vanilinas plačiai pritaikomas maisto ir kosmetikos pramonėje ir yra svarbi cheminė medžiaga, naudojama farmacijoje, taip pat valymo priemonių ir herbicidų gamyboje. Pasaulinė jo paklausa auga ir 2018 m. siekė 37 tūkst. tonų, kas gerokai viršija natūralių vanilės pupelių pasiūlą. Apie 85 proc. vanilino šiuo metu gaunama sintetizuojant iškastiniame kure esančias chemines medžiagas.

„Tai yra pirmasis biologinės sistemos naudojimo plastiko atliekoms perdirbti į vertingą pramoninę cheminę medžiagą pavyzdys, galintis turėti labai reikšmingų padarinių žiedinei ekonomikai“, – sako tyrimą atlikusi Edinburgo universiteto mokslininkė Joanna Sadler.

„Savo darbu bandome paneigti suvokimą, kad plastikas yra probleminės atliekos, ir pademonstruoti, kad jis gali būti naudojamas kaip naujas anglies šaltinis, iš kurio galima pagaminti didelės vertės produktus“, – aiškina kitas Edinburgo universiteto mokslininkas Stephenas Wallace`as.

Kas minutę pasaulyje parduodama apie 1 mln. plastikinių butelių ir tik 14 proc. jų vėliau yra perdirbama. Šiuo metu perdirbami buteliai paverčiami medžiaga drabužiams ar kilimams siūti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.