Mokslas ir IT

2021.06.11 21:47

Rusijos deimantų krateryje gausu brangakmenių – manoma, kad jame slypi „trilijonai karatų“

LRT.lt2021.06.11 21:47

Maždaug prieš 36 milijonus metų šiaurinėje Sibiro dalyje nukrito asteroidas ir susidarė vienas didžiausių kraterių Žemėje. Apytiksliai 20 kilometrų per sekundę greičiu skriejęs asteroidas į Žemę rėžėsi su tokia jėga, kad į orą pakilo milijonai metrinių tonų medžiagos. Asteroidas, kurio plotis siekė nuo 5 iki 8 kilometrų, išmušė beveik 100 kilometrų skersmens kraterį, rašo „SciTechDaily“.

Maždaug 100 kilometrų nuo Laptevų jūros pakrantės esančios apvalios daubos dugnas yra apie 150–200 metrų giliau aplinkinio paviršiaus. Geologinis žemėlapis ir lauko stebėjimai rodo centrinę įdubą kraterio dugne, apsuptą maždaug 45 kilometrų skersmens žiedu. Žiedas palaipsniui pereina į išorinį žiedo formos lovelį, kurį juosia plokščia žiedinė terasa.

Krateris plyti šiaurės rytų Anabaro skydo pakraštyje, kuriame randama grafito priemaišų turinčių ir nuosėdinių uolienų. Asteroido smūgis ištirpdė 1750 kubinių kilometrų uolienų, o grafito gabalėlius akimirksniu pavertė deimantais. Deimantai susiformavo maždaug 1,6 kilometro storio pusrutulio formos apvalkale, esančiame už 12–13 kilometrų nuo smūgio vietos. Mokslininkų skaičiavimais, smūgio vietoje deimantai nesusidarė dėl to, kad susidūrimo karštis ir slėgis greičiausiai buvo per dideli.

Šiuo metu Popigajaus krateris yra viena didžiausių deimantų radybos vietų pasaulyje, kur, kaip manoma, slypi „trilijonai karatų“. Kadangi vadinamieji „smūgio deimantai“ susidarė akimirksniu, jie neturėjo galimybės formuotis kaip dideli pavieniai brangakmeniai. Dauguma jų yra mažesnio nei dviejų milimetrų skersmens, mažo grynumo polikristaliniai akmenys, todėl labiau tinka naudoti pramonėje nei juvelyrikoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt