Mokslas ir IT

2021.06.10 15:05

Lietuvoje ir pasaulyje buvo stebimas Saulės užtemimas – pasigrožėkite išskirtiniais vaizdais

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.06.10 15:05

Birželio 10 dieną Šiaurės pusrutulio gyventojai galėjo stebėti unikalų dangaus reiškinį – žiedinį Saulės užtemimą. Nors Lietuvoje viso grožio pamatyti nebuvo galimybės, nuo 13 iki 15 valandos akyli gyventojai, pasitelkę apsaugos priemones, galėjo stebėti, kaip kraštelį Saulės pasiglemžia Mėnulio šešėlis.

Kaip informuoja VU Teorinės fizikos ir astronomijos institutas, visišką žiedinį užtemimą galėjo stebėti Rytų Rusijos (Magadano ir Jakutijos teritorijų), taip pat Šiaurės Vakarų Grenlandijos ir Kanados (Ontarijo, Kvebeko ir Bafino Žemės) gyventojai.

Etnoastronomas Jonas Vaiškūnas portalui LRT.lt paaiškino, jog dalinis Saulės užtemimas įvyksta tuomet, kai Mėnulis praslenka pro Saulės diską, tačiau visiškai jos neuždengia. Dėl to žvaigždė atrodo vos šiek tiek nudilusi.

Jis patikino, kad užtemimų būna kiekvienais metais. Saulę Mėnulis uždengia tuomet, kai atsiduria tarp mūsų Žemės ir žvaigždės. Kadangi Mėnulis yra netoli nuo Žemės, tik per 384 tūkst. kilometrų, jis iš dalies atitinka Saulės disko, esančio už maždaug 150 milijonų kilometrų, dydį. Priklausomai nuo atstumo iki Žemės ir kampo, Mėnulis gali sukelti visišką arba dalinį užtemimą – pastarasis pasaulyje matomas dažniausiai. Lietuvoje dalinį užtemimą galima stebėti kas 2-3 metus.

Kaip etnoastronomas anksčiau yra minėjęs LRT.lt, ypač įspūdingas, beveik visiškasis užtemimas Lietuvoje bus matomas 2039-ųjų birželio 21 dieną 20 val. 20 minučių.

„Liks tik plonas ruoželis iš apačios Saulės disko. Atrodys, kad labai plonas, horizontaliai pasviręs pjautuvas spinduliuoja kaip koks Mėnulis. Tai bus dalinis užtemimas, bet uždengtas beveik visas Saulės diskas. Tai iš tikrųjų bus įspūdingas reginys, bet iki jo dar daug laiko“, – kalbėjo J. Vaiškūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.