Mokslas ir IT

2016.07.14 14:33

E. Gustas: Lietuvos ir CERN bendradarbiavimo nauda – abipusė

LRT.lt2016.07.14 14:33

Ūkio ministras Evaldas Gustas š. m. liepos 14–15 dienomis Ženevoje (Šveicarijoje) lankosi Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje (CERN), kur iš arti susipažins su šios organizacijos veikla bei vykdomais projektais, aptars tolesnius žingsnius, kad būtų užtikrinta Lietuvos narystė šioje prestižinėje organizacijoje. Kartu su ministru vyksta ūkio viceministras Marius Skarupskas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Gintautas Kvietkauskas, įmonių „Ekspla“, „Linpra“, „Bluebridge“, „Elsis Pro“, „Baip“ atstovai, teigiama pranešime spaudai.

Šiais metais Lietuva pateikė paraišką CERN tapti asocijuota nare. Lietuvos verslui ši narystė atvertų kelius dalyvauti daugiamilijoninės vertės CERN organizacijos viešuosiuose pirkimuose.

„Bendradarbiavimas su CERN atvertų galimybę mūsų šalies mokslininkams prisidėti prie garsiausių pasaulio išradimų, o verslininkams prisijungti prie iki šiol neprieinamų, brangiausių ir perspektyviausių rinkų naujose verslo ir mokslo nišose. Tai užtikrintų sparčią inovacijų plėtrą ir paskatintų ateities technologijų atsiradimą Lietuvoje“, – sako ūkio ministras E. Gustas.

Pasak ministro, Lietuvos mokslininkai gali pasiūlyti įvairias paslaugas – tiek naujų pažangių mokslinių tyrimų pagrindu pagamintus produktus bei technologijas, tiek profesionalią pagalbą mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros, technologijų ir inovacijų klausimais. E. Gusto teigimu, Lietuva yra mokslinių tyrimų lyderė Baltijos valstybėse, o pastarąjį dešimtmetį šalis ypatingą dėmesį skiria informacinių ir ryšių technologijų, skaitmeninės infrastruktūros plėtrai.  Lietuvos inžinerinė pramonė yra vienas pirmaujančių sektorių Lietuvos ekonomikoje, be to, beveik 70 proc. šio sektoriaus produkcijos eksportuojama.

Labiausiai CERN dominantys Lietuvos verslo sektoriai yra jau apie 50 metų plėtojamas lazerių mokslas ir technologijos, medicinos, informacinės technologijos, medžiagų inžinerija. Šiuo metu Lietuva užima 10 proc. pasaulinės mokslo lazerių rinkos ir aktyviai įeina į pramoninių lazerių segmentą. CERN bendradarbiauja su Lietuvos lazerių technologais, nes kai kurie iš CERN projekto darbams tinkamų pažangiausių lazerių modelių gaminami tik Lietuvoje.

Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacija (CERN) – didžiausia ir pažangiausia mokslo institucija, kurioje dirba geriausi pasaulio mokslininkai ir atliekami unikalūs moksliniai eksperimentai. Šiame mokslinių tyrimų centre veikia didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas, atrasta visatos veikimą paaiškinanti dalelė – Higgso bozonas ir ieškoma atsakymų į sudėtingiausius fizikos klausimus. Organizacijoje dirba apie 2500 nuolatinių darbuotojų, iš kurių 22 – lietuviai, ir 12300 vizituojančių mokslininkų, atstovaujančių 608 universitetams ir mokslo institutams iš 113 pasaulio šalių.

Lietuva per kelerius metus tikisi prisijungti prie CERN sudarančių šalių elito. Šiuo metu CERN narės yra Belgija, Danija, Vokietija, Šveicarija, Norvegija, Prancūzija, Graikija, Italija, Nyderlandai, Švedija, Jungtinė Karalystė, Austrija, Ispanija, Portugalija, Suomija, Lenkija, Vengrija, Čekija, Slovakija, Bulgarija ir Izraelis.
Apskaičiuota, kad 38 proc. įmonių, turinčių sutartis su CERN, sukuria naujų produktų, 17 proc. bendradarbiavimas atveria naujas rinkas, 60 proc. surado naujų klientų, 52 proc. be CERN būtų patyrusios lėtesnį pardavimo augimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.