Mokslas ir IT

2021.05.17 21:12

Panevėžio darželiuose taikomas naujas COVID-19 tyrimo metodas: viruso pėdsakų rado neįprastose vietose

Dovilė Barvičiūtė, jp.lt2021.05.17 21:12

Siekiant laiku aptikti koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejus, Panevėžio lopšeliuose-darželiuose pradėtas naujas testavimo metodas – aplinkos paviršių testavimas. Jį jau išbandė lopšeliai-darželiai „Rūta“, „Vaikystė“, „Dobilas“ bei „Sigutė“.

Nuo spintelių iki lovų

Naujas sergamumo koronaviruso stebėjimo ir diagnostikas metodas leidžia periodiškai tirti mėginius paimtus nuo dažniausia liečiamų aplinkos paviršių, tai yra žaislų, kėdučių, spintelių, lovyčių, rankenų ir kitų.

Vaikams, palikus grupių patalpas, kas dvi savaites mėginius ims Panevėžio visuomenės sveikatos biuro specialistai, kuriems talkins švietimo įstaigos darbuotojai. Taip bus aiškinamasi sergamumo situacija, ar įstaigoje nėra besimptomių atvejų.

Kaip naujienų portalui JP teigė Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Sandra Lukoševičienė, mėginiai imami visose darželio grupėse.

„Kaip rekomenduoja Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, kiekvienoje grupėje imame po 5-6 mėginius – persirengimo kambariuose nuo spintelių, jų kraštų bei rankenėlių. Taip pat miegamojoje zonoje nuo kietųjų paviršių, tai yra vaikų lovelių bei žaidimo zonoje, kur įvairūs paviršiai liečiami dažniausiai“, – sakė specialistė.

Rado viruso pėdsakų

Paėmus mėginius nuo šių paviršių, jie siunčiami į Vilniaus laboratoriją, o atsakymai Panevėžio miesto specialistus pasiekia per kelias dienas.

S. Lukoševičienė teigė, kad po atliktų tyrimų dviejuose ugdymo įstaigose, vis tik koronaviruso pėdsakų rasta, tačiau jie nėra aukštos koncentracijos.

Iš 40 paimtų mėginių viename darželyje, viruso pėdsakai rasti ant rūbinėlėje esančios spintelės šono, kitame darželyje viruso pėdsakų aptikta ant lovytės.

Testai – tik rekomendacija

Anot S. Lukoševičienės, kurioje nors ugdymo įstaigos grupėje ant aplinkos paviršių aptikta virusinė medžiaga leidžia įtarti, kad grupėje gali būti besimptome ligos forma sergančiųjų. Dėl šios priežasties kiekvienu tokiu atveju radus aukštą viruso koncentraciją vaikų tėveliams ir darbuotojams rekomenduojama tirtis greituoju antigenų testu. Ši procedūra yra itin paprasta ir nesukelia jokių nemalonių pojūčių.

„Jei Gyvybės mokslų laboratorija pateiks ataskaitą, kad rastas aukštos koncentracijos virusas, tada rekomenduosime visos tos grupės vaikus, jų tėvelius, ir auklėtojas atlikti greitąjį antigenų testą. Svetainėje 1808.lt yra naujas takelis, skirtas būtent aplinkos paviršių rezultatų tyrimams. Tai yra dar viena galimybė, neprisirišant prie profesijų atrasti besimptomį viruso nešiotoją“, – sako S. Lukoševičienė.

Leis lengviau atsikvėpti

Kai kurių priešmokyklinių įstaigų vadovai pastebi, kad dalis tėvų savo atžalas į darželius vesti nori, tačiau testuoti nuo koronaviruso – ne. Todėl šis sprendimas – tirti ne vaikus, o jų aplinką yra vienas iš būdų kaip stabdyti viruso plitimą.

„Iš savivaldybės gavome žinių, kad įstaigose galės būti atliekami paviršiaus tyrimai, todėl net neabejojome ir pirmieji pareiškėme norą išsitirti aplinką kurioje gyvename. O gauti rezultatai tikrai puikūs, džiuginantys ir raminantys. Kuriam laikui galime atsikvėpti lengviau ir viliamės išlikti sveiki“, – naujienų portalui JP sakė lopšelio-darželio „Rūta“ direktorė Regina Mikalauskienė.

Anot vadovės, šiuo metu darželis dirba pilnu pajėgumu. Iš 140 vaikų, įstaigą lanko 112. Sveiki ir visi darbuotojai.

„Stengiamės, kad įstaigoje būtų saugu. Tris kartus per dieną dezinfekuojame visus paviršius, Kas 7-10 dienų atliekame koronaviruso testus. Daugiau nei pusę darbuotojų jau pasiskiepiję arba persirgę“, – vardino R. Mikalauskienė.

Uždarė dvi grupes

Aplinkos paviršiaus testavimo galimybe pasinaudojo ir lopšelis-darželis „Dobilas“.

„Buvome informuoti, kad galime atlikti tokį testavimą, tad pasinaudojom šia proga. Toks pasitikrinimas tikrai naudingas, o prie jo veda paprastas žmogiškas tikslas – norime būti saugūs, dirbti sklandžiai, norime turėti visus darbuotojus ir sveikus vaikus“, – kalbėjo lopšelio-darželio „Dobilas“ direktorė Vilma Barauskienė.

Anot vadovės, šiandien situacija įstaigoje nėra bloga, tačiau viena paskiepyta auklėta serga, todėl laikinai teko izoliuoti dvi darželio grupes.

„Nuo izoliacijos pradžios praėjo dešimt dienų, bet naujų susirgimo atvejų nesame užfiksavę“, – teigė V. Barauksienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.