Mokslas ir IT

2021.05.16 23:00

Mokslininkės išbandė nauja auginimo būdą: augalų nepuola kenkėjai, o derlius – gausesnis

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.16 23:00

Vertikalią žemdirbystę eksperimente išbandžiusios Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkės, sako, rezultatai džiugina – augalų nepuola kenkėjai, o derlius gausesnis nei įprastose lysvėse. Pasak mokslininkių, toks ūkininkavimas perspektyvus.

Tokioje kvadratinio metro „lysvėje“ – 72 braškių daigai. Mokslininkės sako, vertikali sistema su augalais itin tinka miestuose, ji gali stovėti kieme, terasoje ar balkone.

„Gali būti viena eilė kokių salotų, kita eilė petražolių, kita eilė bazilikų, į braškes labai gerai bazilikų įdėti”, – sakė mokslininkės.

Žinios. Nuo rytojaus galimybė skiepytis turėtų būti atverta dar vienai amžiaus grupei – nuo 45-erių

Augalai laistomi automatiškai, tačiau mokslininkės sako, jiems reikia ir lietaus, todėl geriau sieneles statyti ne po stogu.

„Vėjai yra iššūkis, tai sienelių nugarinėje dalyje yra kokoso plaušas, tai reikia labai stengtis sodinti augalus teisingai, atpalaiduojant šaknis, kad jos kuo greičiau įsikabintų į kokoso plaušą ir taip stabiliai laikytųsi su visu konstruktyvu”, – teigė Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkė Živilė Juknevičienė.

Eksperimentas vyko šešiuose ūkiuose, augalų nereikėjo tręšti, jų nepuolė kenkėjai ir ligos. Be to patogu – mokslininkės juokauja, kad nereikia lenkti nugaros prižiūrint augalus ir skinant derlių, jis švarus ir maždaug penkis kartus gausesnis nei įprastose lysvėse.

„Išbandėme ir pomidorus auginti žemaūgius ir aitriąsias paprikas, na, o žemuogių irgi pririnkom apie 4 kilogramus ir vieno kvadratinio metro. Aišku, paprastam žmogui atrodo labai daug, kai lyginam su įprastiniu auginimu, bet reikia suprasti, kad tie 72 augalai, auginami horizontaliai, tai užima labai didelį plotą”, – pridūrė mokslininkė Jurgita Kulaitienė.

Taip auginti augalus reikia ne tik žinių, bet ir investicijų. Mokslininkių tyrimuose naudotas toks auginimo modulis, su įrengta drėkinimo sistema, pagamintas iš auginimui tinkamo plastiko, kainuoja apie du šimtus eurų.

Mokslininkės abejoja, ar tokios vertikalios sistemos visiškai pakeis įprastą horizontalų ūkininkavimą, tačiau sako, kad metodas ateityje tikrai populiarės.

Esą kovojant su klimato kaita, vandens ir oro tarša, vis daugiau ūkių Europoje keliasi į vidų ir imasi vertikalios žemdirbystės – pavyzdžiui, šis Vokietijos startuolis pritraukė daugiau kaip keliasdešimt milijonų eurų investicijų, Naudojant vertikalias sistemas ūkiai įrengiami restoranų virtuvėse, valgyklose, prekybos salėse ar mažose parduotuvėse, taip trumpinant maisto tiekimo grandinę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.