Mokslas ir IT

2021.05.15 20:43

Naujausi kačių tyrimai atskleidžia daugiau šių augintinių keistenybių – jos mėgsta sėdėti ir įsivaizduojamose dėžėse

LRT.lt2021.05.15 20:43

Bet kuriam kačių mylėtojui jokia naujiena jo augintinių keistenybės, tokios, kaip, regis, begalinis džiaugsmas mėtant daiktus nuo stalo ar įgimtas potraukis sėdėti uždarose erdvėse. Pastarasis pomėgis pasireiškia net tuomet, kai ta erdvė tėra dviejų dimensijų kvadrato kontūras ant grindų, rašo „Science Alert“.

Puikiame COVID-19 pandemijos metu atliktame tyrime mokslininkai analizavo kačių norą sėdėti uždarose erdvėse, siekdami išsiaiškinti, kaip jų protas suvokia regimąją iliuziją. Tyrimas buvo meiliai pavadintas „Kur telpu, ten guliu“.

Buvo panaudota Kanizsa kvadrato iliuzija – keturios „Pac-Man“ stiliaus figūros, sudėliotos taip, tarsi suformuotų keturis kvadrato kampus, ir tokiu būdu leidžiančios žiūrovui įsivaizduoti kvadratą, kurio iš tikrųjų nėra.

Tokios iliuzijos atsiranda tuomet, kai mūsų smegenys vizualinę informaciją priderina prie išankstinių nuostatų, kurios ir užpildo trūkstamus duomenis.

Kognityvinės etologijos specialistė Gabriella Smith iš Niujorko miesto universiteto ir jos kolegos paprašė tyrime dalyvaujančių asmenų ant grindų sudėlioti keletą objektų: kvadratą iš lipnios juostelės, vaizdinę kvadrato iliuziją ir tuos pačius komponentus kaip ir vaizdinėje iliuzijoje, tik išdėliotus ne kaip kvadratas (kontrolinė forma).

Kačių šeimininkai turėjo nufilmuoti kačių reakciją pagrįstai kontroliuojamomis sąlygomis, siekiant išvengti įtakos gyvūnų pasirinkimui. Pradžioje tyrimui buvo registruota daugiau kaip 500 naminių kačių, tačiau eksperimento pabaigoje šis skaičius sumažėjo iki 30 augintinių, kuriems pavyko atlikti visus būtinus bandymus.

„Šiame tyrime dalyvavusios katės kur kas dažniau stovėjo ar sėdėjo Kanizsa ir įprastame kvadrate nei kontrolinėje formoje, taip atskleisdamos polinkį į iliuzinius kontūrus ir patvirtindamos mūsų hipotezę, kad katės iliuzinį kvadratą traktuoja taip pat, kaip ir tikrą“, – teigia mokslininkai.

Jie pažymi, kad tyrimo rezultatai yra riboti dėl nedidelės galutinės imties, tačiau jų darbas papildo ankstesnius tyrimus, kuriuose nustatyta, kad katės reaguoja į vizualines kontūrų iliuzijas; be to, pirmą kartą tai buvo išbandyta su katėmis joms gerai pažįstamoje aplinkoje.

Tai gali būti svarbi detalė, nes katės paprastai nemėgsta būti naujoje aplinkoje, pavyzdžiui, laboratorijoje, todėl labiau linkusios natūralų elgesį demonstruoti namuose.

Supratimas, kaip gyvūnai suvokia tokias regėjimo iliuzijas, gali padėti palyginti įvairių rūšių atstovų regėjimą ir be kalbinių įgūdžių, kurių jie neturi.

Tyrimai rodo, kad sėdėjimas dėžėse prieglaudos katėms gali sumažinti stresą, todėl nebūtų per skambu sakyti, kad katės tiesiog jaučiasi saugiau uždarose erdvėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.