Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Buvęs tapatybių vagis: „Facebook“ vartotojai rizikuoja prarasti savo tapatybę

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Vienas garsiausių tapatybių vagių, kurio istoriją ekranizavo S. Spielbergas filme „Pagauk, jei gali“, teigia, kad iš „Facebook“ vartotojų labai lengva pavogti jų tapatybes.  

Vienas garsiausių tapatybių vagių, kurio istoriją ekranizavo Stevene`as Spielbergas filme „Pagauk, jei gali“, teigia, kad iš „Facebook“ vartotojų labai lengva pavogti jų tapatybes.

Frankas Abagnale, pramintas garsiausiu pasaulio tapatybių vagių, beveik 40 metų padeda Federaliniam tyrimų biurui (FTB) ir kitoms teisėsaugos institucijoms kovoti būtent su tapatybių vagystėmis. Saugumo ekspertas atkreipė dėmesį, kad tapatybes lengviausia būtų pavogti iš jaunųjų „Facebook“ vartotojų.

„Manęs nėra „Facebook`e“, tad neturiu didesnių problemų, – konferencijoje „Advertising Week Europe“ teigė F. Abagnale. – Tačiau du mano sūnūs naudojasi „Facebook“. Visiškai suprantu, kodėl žmonės tai daro. Tačiau vaikams reikia mokytis naudotis kiekviena technologija. Visuomenė turėtų būti įpareigota vaikus mokyti saugaus elgesio“.

Jis teigia, kad per 37 metus – būtent tiek laiko jis bendradarbiavo su FTB – sužinojo daugybė technologijų, kuriomis galima surinkti daugybė asmeninių duomenų. Pavyzdžiui, yra tokių „vijoklinų“ virusų (angl. creeper virus), kurie kaupia svetimos „Facebook“ paskyros duomenis ir iš vietų, iš kurių buvo prisijungta, ir tuomet, kai išmanusis telefonas yra išjungtas.

Kita veidų atpažinimo programa, F. Abagnale teigimu priklausanti „Google“, per kelias sekundes gali surasti atitinkamą žmogų ir visą socialiniuose tinkluose apie jį sukauptą informaciją.

„Pasakykite socialiniame tinkle savo gimimo dieną ir vietą ir aš esu 98 proc. tikras, kad pavogsiu jūsų tapatybę. Niekada to nedarykite, kitaip – jūsų tapatybė gali būti lengvai pavogta“, – sako F. Abagnale, kurį cituoja britų „The Guardian“.

„Facebook“ vartotojams saugumo ekspertas taip pat rekomenduoja nenaudoti paso tipo nuotraukos, o profilio nuotraukai pasirinkti, pavyzdžiui, grupinę fotografiją.

F. Abagnale taip pat priduria, kad tapatybių vagims naudingos ir iš pažiūros nepavojingos detalės, pavyzdžiui, „Facebook“ funkcija „like“.

„Tai, ką žmonės sako „Facebook`e, išlieka. Kiekvieną kartą pasakius „mėgstu“ ar „nemėgstu“, galima sužinoti jūsų seksualinę orientaciją, politines pažiūras ir panašiai“, – teigia F. Abagnale.

Saugumo ekspertas teigia, kad nors žiniasklaidoje dažnai dėl privatumo pažeidimų kritikuojamos tokios kompanijos kaip „Google“ ar „Facebook“, tačiau, jo manymu, už savo privatumą atsakingi žmonės.

„Jūsų privatumas yra vienintelis jums likęs dalykas. Neverskite visos kaltės „Google“ ir „Facebook“ – juos kontroliuojate savo privatumą. Kontroliuokite savo informaciją“, – sako F. Abagnale.

Būdamas paauglys, nuo 16 iki 21 metų amžiaus F. Abagnale apsimetinėjo lėktuvų pilotu, mediku ir teisininku. Klastodamas čekius, jis pasisavino 2,5 mln. dolerių. Jis teigia, kad įvairių avialinijų lėktuvais nemokamai aplankė 26 šalis. 64 amžiaus vyriškis priduria, kad grąžino kiekvieną nelegaliai pasisavintą centą, praneša „The Guardian“.  

Jo  paauglystės „nuotykiai“  – jis teistas už sukčiavimą, apsimetinėjimą, čekių klastojimą – visad buvo palydimi sugebėjimu pabėgti teisėsaugai iš po nosies. Jie ekranizuoti Steveno Spielbergo filme „Pagauk, jei gali“, o paauglį suvaidino Leonardo DiCaprio.