Naujienų srautas

Mokslas ir IT2016.06.22 12:52

Astronomai fiksuoja itin retą reiškinį: stojo „Braškinė pilnatis“

15min.lt 2016.06.22 12:52

Beveik po 50 metų pertraukos astronomai Lietuvoje fiksuoja malonų akiai reiškinį: beveik sutampa vasaros saulėgrįžos diena ir Mėnulio pilnatis (birželio 20 d.). Pastarąjį kartą „braškinė“ Mėnulio pilnatis buvo matoma 1967 m.

Atskirai šie du reiškiniai tarsi ir nekelia ypatingo žavesio. Mėnulio pilnatimi galime grožėtis kas mėnesį. Vasaros saulėgrįža, kai Saulė pasiekia aukščiausią padėtį zenite, taip pat būna kasmet birželio 20–23 dienomis. Tačiau esmė yra ta, kad šie du astronominiai reiškiniai sutampa labai retai.

O kai tai nutinka, Mėnulio pilnatis dėl šviesos spindulių lūžimo tampa rausva (Mėnulis dangaus skliaute yra rekordiškai aukštai, o Saulė – žemai, todėl Žemės palydovo atspindima šviesa sklinda per ypatingai tirštą ir drėgną raibuliuojantį sluoksnį). Dėl to įvairiose pasaulio šalyse birželio pilnatis vadinama „Karštuoju mėnuliu“ arba „Rožiniu mėnuliu“.

„Braškine“ pilnatimi tokį mėnulį praminė indėnų algonkinų gentis (Algonquin). Algonkinai – Šiaurės Amerikos indėnų tautų grupė, kalbanti algonkinų kalbomis: odžibviai, mikmakai, delavarai, kri, montanjai, naskapiai, čejenai ir kiti. Gyvena JAV ir Kanadoje (~260 tūkst. žmonių, 1998 m.).

Indėnų nuomone, stojus birželio pilnačiai – geriausias metas rinkti braškes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi