Mokslas ir IT

2012.06.22 09:46

Keista planetų pora šoka neįprastą tango

LRT.lt2012.06.22 09:46

Dvi keistos tolimos planetos – viena kieta kaip Žemė, kita – dujinė kaip Neptūnas – yra arčiausiai viena kitos skriejanti planetų pora iš iki šiol atrastų. 

Dvi keistos tolimos planetos – viena kieta kaip Žemė, kita – dujinė kaip Neptūnas – yra arčiausiai viena kitos skriejanti planetų pora iš iki šiol atrastų.

Šį per 1,2 tūkst. šviesmečių nuo Žemės nutolusį duetą pastebėjo NASA „Kepler“ kosminis teleskopas. 2009 metais paleisto aparato tikslas – ieškoti į Žemę panašių planetų, kurios skrieja aplink į Saulę panašias žvaigždes, praneša naujienų agentūra AFP.

Jų žvaigždė greičiausiai labai primena Saulę, tačiau yra keletu milijardų metų senesnė, o planetos yra daug arčiau jos, teigiama „Science Express“ paskelbtame tyrime.

Kietoji planeta Kepler-36b yra maždaug 1,5 karto didesnė nei Žemė. Nuo savo žvaigždės ji vidutiniškai nutolusi per 18 mln. kilometrų ir ją apskrieja per dvi savaites.

Vidutinis Žemės atstumas nuo Saulės – 150 mln. kilometrų.

Didesnė, išorinė planeta Kepler-36c yra beveik keturis kartus didesnė nei Žemė ir jis yra vadinamasis „karštasis Neptūnas“, nes jos atmosfera sudaryta daugiausiai iš vandeninio ir helio, be to, ji galbūt turi kietą branduolį.

Kepler-36c žvaigždę apskrieja per 16 dienų, o nuo jos nutolusi per 19 mln. kilometrų.

Abi planetos yra beveik tokioje pačioje orbitinėje plokštumoje ir niekada nesusiduria, o būdamos arčiausiai viena kitos prasilenkia per 1,9 mln. kilometrų atstumą – penkis kartus didesnį, nei skiriantis Žemę ir Mėnulį.

„Tai arčiausiai viena kitos esančios planetos, kokias kada nors aptikome“, – teigė Vašingtono universiteto astronomijos profesorius Ericas Agolas, vienas tyrimo autorių.

Žmonės ant kietosios planetos stovėti negalėtų – ji taip arti karštos žvaigždės, kad jos paviršius gali būti išsilydžiusi lava. Tačiau jei galėtų, jie greičiausiai matytų didžiulę dujinę planetą, tris kartus didesnę už Mėnulį, kybančią padangėje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.