Mokslas ir IT

2016.06.14 22:52

Klaipėdoje atidaryta moderni žuvininkystės ir jūrinės akvakultūros laboratorija

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.14 22:52

Klaipėdoje, Kopgalyje, atidaryta eksperimentinės žuvininkystės ir jūrinės akvakultūros laboratorija, kuria naudosis ne tik jos šeimininkė Žuvininkystės tarnyba – laboratorija atvira ir mokslininkams, studentams, verslui. Tai vienintelė tokia laboratorija rytinėje Baltijos jūros pakrantėje su itin modernia įranga.

Naujoji laboratorija – iš dviejų dalių – Jūrinės akvakultūros  ir Eksperimentinės ekologijos. Čia, kaip ir iki šiol, atliekami ir žuvų išteklių tyrimai.

Vadinamieji mezokosmai yra didžiuliai rezervuarai, kurie leidžia sudaryti įvairias sąlygas ekologiniams jūros augalijos ir gyvūnijos tyrimams.

„Atliekami ir fundamentiniai tyrimai, kad išsiaiškintume žuvų elgseną ar augalų atsparumą srovei. Tai gali būti ir taikomieji tyrimai, pavyzdžiui, Jūros strategijos pagrindinėje direktyvoje numatoma atlikti daugiau tyrimų su indikatoriniais augalais ir gyvūnais“, – aiškina Klaipėdos universiteto dėstytojas Nerijus Nika.

Stebėjimai rodo, kad dėl gamtosaugos reikalavimų ir mažėjančių kvotų, Baltijos jūroje žuvies sugaunama vis mažiau. Tad skatinama pereiti prie dirbtinio žuvų auginimo.

Jūrinės akvakultūros laboratorijoje  bus veisiamos menkės, uotai, sykai, kitos jūros ir gėlavandenes žuvys.

„Mūsų užduotis ne paleisti, įžuvinti, o ištobulinti akvakultūroje jau naudojamas žuvų auginimo  technologijas ir galbūt sukurti naujas. Nes kol kas gėlavandenės žuvys nėra auginamos druskėtame vandenyje“, – apie planus pasakoja  Žuvininkystės tarnybos Žuvininkystės tyrimų ir mokslo sk. vedėjas Romas Stukas.

„Manau, kad greitu laiku mes galėsime pasiūlyti verslui perspektyvių veiklos alternatyvų. Tai yra ne tik auginti jau populiarias Lietuvoje gėlavandenes žuvis, bet ir su tokiais organizmais, kaip gėlavandenės krevetės, padirbėti, paauginti. Kitos šalys tai jau rengiasi daryti“, – sako Žuvininkystės tarnybos direktorė Indrė Šidlauskienė.

Iš europinių lėšų įrengta laboratorija – atvira ir mokslui. Klaipėdos ir Aleksandro Stulginskio universitetų studentai čia mokysis ir atliks praktiką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.