Mokslas ir IT

2021.04.26 17:40

Išmanus dviratis Lietuvos gatvių pakelėse skaičiuos šiukšles

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.26 17:40

Į Lietuvos gatves išriedėjo dviratis, kuriame įmontuota įranga skenuoja pakeles ir skaičiuoja, kiek bei kokių šiukšlių ten mėtosi. Mokslininkų apdoroti duomenys turėtų išvesti švaros indeksą, kuris padėtų kurti rekomendacijas, kurias miesto dalis reikėtų tvarkyti dažniau ar statyti daugiau šiukšliadėžių.

Paskutiniai žingsniai iki dviračio, o tada dvidešimt kilometrų. Savanoris Mindaugas mins kelio Balsiuose atkarpą, kurioje jo vežama įranga skaičiuos, kiek aplink mėtosi šiukšlių.

„Jo gale įmontuota sistema, kuri su strypu filmuoja viską, kas yra dviratininko dešinėje pusėje. Tai mums padeda atpažinti šiukšles, esančias dešinėje pusėje. Ši sistema suskaičiuoja kiekvieną šiukšlę, kuri paskui analizuojama kompiuteryje, nuotraukos iš karto ištrinamos ir informacija nusiunčiama į serverius, kur galima paskui ją analizuoti“, – sako Mindaugas.

Žinios. „Yazaki“ uždaro gamyklą Klaipėdoje: atleidžiami 435 darbuotojai

Dirbtinis intelektas pastebi šiukšles, nutolusias apie šešis metrus nuo dviratininko. Geba atskirti 40 jų rūšių – nuo smulkių nuorūkų iki plastiko butelių ar sudžiuvusių lapų. Priklausomai nuo to, kokių ir kiek atliekų bus rasta skirtinguose miestuose, bus suskaičiuotas miesto švaros indeksas.

„Tai leidžia efektyvinti miesto švarą, tvarkymosi darbus, tarkime, paskirstyti daugiau šiukšliadėžių, daugiau peleninių, kur jų poreikis yra didesnis. Duomenys yra apdorojomi technologijos ir vaizdai siunčiami į serverius. Šveicarų mokslininkai daro galutinę analizę ir teikia rekomendacijas“, – teigia „Darom“ komunikacijos projektų vadovė Toma Buivydaitė.

Bendruomenių Vilniuje nariai sako, kad šiukšliadėžių miestuose paprastai būna pakankamai, bet ne visos protingai išdėstytos. Pavyzdžiui, pėsčiųjų asociacija siūlo šiukšliadėžes statyti tolėliau nuo suoliukų.

„Jeigu yra suoliukas, tai kažkodėl komplektuojamas su šiukšliadėže. Jeigu žmogus ateina pasėdėti ant suoliuko, kodėl turi sėdėti prie šiukšliadėžės? Šiukšliadėžė turėtų būti toliau nuo suoliukų, būtinai su dangčiu, kitaip paukščiai ištaršo“, – tvirtina Antakalnio bendruomenės tarybos narys Eduardas Kriščiūnas.

„Pradžioje mes labai skundėmės, kad ant Tauro kalno daug šuniukų, daug pietaujančių žmonių, bet nėra šiukšliadėžių. Buvo labai didelė betvarkė ir tvarkytojams buvo daug darbo po penktadienio ar šeštadienio vakaro, nes visas Tauro kalnas nuklotas popieriais. Dabar ten šiukšliaždėžių prie kiekvieno takelio po dvi, po tris, gal tikrai persistengta“, – svarso Naujamiesčio bendruomenės pirmininkė Rita Latvytė.

Tiek bendruomenių nariai, tiek akcija „Darom“ šiemet kviečia dalyvauti šiušklių rinkimo talkoje. Žmonės neraginami būriuotis, todėl netrukus ims veikti speciali programėlė, kurioje savivaldybės galės pažymėti dažniausiai prišiukšlintas vietas, kad žmonės galėtų eiti po kelis, o ne būriu. Nebus ir atliekų surinkimo punktų, į konteinerius šiukšlių maišus reikės nunešti patiems.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt