Mokslas ir IT

2016.06.10 23:24

Radinys dužusiame laive: 2 tūkst. metų senumo kompiuteris

DELFI.lt 2016.06.10 23:24

Atrastas seniausias pasaulio mechaninis kompiuteris, kuriam šiuo metu yra apie 2 tūkst. metų.

Senovės graikų skaičiuotuvas, kuris apskaičiuodavo Saulės, Mėnulio ir kitų planetų judėjimą, turėjo ir kitą tikslą – jis naudotas nuspėti ateičiai, rašo reuters.com.

Pavadintas pirmuoju pasaulio kompiuteriu, mechanizmas turi bronzines detales, kurios buvo pagamintos apie 60 m. prieš Kristų.

Prietaisas buvo atrastas laivo, sudužusio prie Graikijos salos Antikythera, nuolaužose, rastose 1901 metais.

Tyrinėtojai anksčiau daugiausia dėmesio kreipė į vidinius šio prietaiso mechanizmus, tačiau tuo pat metu dešimtmečius trukusiame tyrime bandė iššifruoti minučių užrašų fragmentus, išlikusius ant išorinių paviršių.

„Tyrimas patvirtina, kad mechanizmas rodė planetų judėjimą, taip pat Saulės bei Mėnulio padėtį“, – tvirtino astrofizikos profesorius Mike`as Edmundsas iš Velso universiteto. Sukūrę dangaus judėjimą atspindintį prietaisą, senovės inžinieriai jį pritaikė ir mažiau moksliniam tikslui – spėti ateičiai.

Reuters/Scanpix nuotr.

Mokslininkas M. Edmundsas šiems tyrimams paskyrė apie dvylika gyvenimo metų ir galiausiai aptiko labai įdomią detalę – prietaisas galėjo nuspėti, kokia būsimo užtemimo spalva.

„Mes nesame tikri, kaip tai interpretuoti, tačiau viena iš prielaidų ta, kad užtemimo spalva buvo laikoma tam tikru ženklu ar signalu. Tam tikros spalvos galėjo būti geresnės už kitas ir reikšti geresnius ateities dalykus nei kitos“, – tvirtino jis Atėnuose vykusiame pristatyme.

Tačiau jis pabrėžė, kad pagrindinis prietaiso tikslas buvo astronominis – ne astrologinis.

Tyrėjai tvirtina, kad prietaisas tikriausiai buvo sukurtas Rodo saloje. Jie nemano, kad senovinis kompiuteris buvo unikalus. Unikalu yra tai, kad tai yra vienintelis rastas prietaisas.

Informacija apie šį senųjų laikų kompiuterį buvo rasta daugiau nei dešimtyje šaltinių, kurie buvo parašyti nuo 300 m. pr. Kr. iki 500-ųjų metų. Šis kompiuteris turėjo galimybę sudėti, atimti, padalinti, atlikti daugybos veiksmą. Nors jis turėjo trūkumų, tačiau gana tiksliai galėjo nuspėti kosmoso kūnų padėtį ir suteikti žinių to laiko tyrinėtojams.

Neaišku, kas nutiko, tačiau ši technologija išnyko itin greitai. Mokslininkai kelia prielaidą, kad jos mechaninis sudėtingumas būtų jai leidęs laikytis maždaug 1 tūkst. metų, iki pat viduramžių, kol Europoje pasirodė pirmieji laikrodžiai.