Mokslas ir IT

2016.06.01 11:47

5 dalykai, kuriuos turite žinoti prieš atsisveikindami su savo elektronika

LRT.lt 2016.06.01 11:47

Pasenusius ar nebeveikiančius kompiuterius, telefonus, išorinius atminties diskus atiduodame elektroninių atliekų tvarkytojams, tačiau kartu su atliekomis galime išmesti ir asmeninius duomenis ar mums vis dar reikalingą informaciją. Elektronikos platintojų asociacija (EPA) pranešime spaudai pateikia 5 patarimus kaip užtikrinti duomenų saugumą.  

Norintys atiduoti susikaupusias elektronines atliekas patys bando apsaugoti savo duomenis, imasi įvairiausių būdų naikinti informaciją: trina ją, gadina įrenginius, aplieja elektroniką vandeniu. Bet tokie sprendimai – nepakankami, todėl EPA pateikia 5 patarimus kaip išvalyti elektronines atliekas nuo asmeninės informacijos: jie pravers visiems, atsisveikinantiems su turimais elektroniniais įrenginiais.

Visų pirma, prieš pašalindami informaciją įsitikinkite, kad visi reikalingi duomenys perkelti. Perdavę ar pardavę savo įrenginį, atsisakote nuosavybės teisių į jį ir susigrąžinti paliktą informaciją gali būti keblu.

Be to, kai persikėlėte visus svarbius duomenis, likusią informaciją galite ištrinti. Tiesa, paprastas ištrynimas nėra efektyvus. Internete gausu nemokamų programų, kurios lengvai atstato taip pašalintus duomenis. Jums reikalingos specialios programos, kurios tokį atstatymą padarys neįmanomą. Jos irgi lengvai randamos internete.

Trečia, jeigu ir po šitų procedūrų nerimaujate dėl savo duomenų, o įrenginio parduoti neketinate, galite bandyti dar ir fiziškai sunaikinti standųjį diską. Tą patį galite padaryti ir su išorinės atminties įrenginiais.

Ketvirtu patarimu kalbama apie tai, kad jeigu atiduodate ar parduodate išmanųjį telefoną, pasinaudokite gamintojo parametrų atstatymo funkcija – ji ištrina visus duomenis, palikdama tik gamintojo numatytas programas. Prieš tai darydami įsitikinkite, kad aktyvavote duomenų užšifravimą (ne visuose įrenginiuose jis įjungtas „pagal nutylėjimą“) – priešingu atveju duomenis bus galima nesudėtingai atstatyti.

Paskutiniu patarimu primenama, kad neturėtume pamiršti, jog duomenys užsilieka ir naudojamose plastikinėse kortelėse. Tad nemeskite jų su nepažeista magnetine juosta ar luistu į plastiko atliekų konteinerį. Lygiai taip pat duomenys lieka ir telefono SIM kortelėje – šią problemą galima išspręsti perkirpus kortelę.