Mokslas ir IT

2021.04.10 11:12

Mokslininkai jau gali rinkti ir nuskaityti gyvūnų bei žmonių DNR iš oro

LRT.lt2021.04.10 11:12

DNR paliekame visur, taip pat ir ore. Naujausias tyrimas rodo, kad mokslininkams pirmą kartą pavyko surinkti gyvūnų DNR vien tik iš oro mėginių, rašo „Live Science“.

DNR, kurią aplinkoje palieka visi gyvi organizmai, įskaitant ir žmones, vadinama aplinkos DNR (eDNR). Rinkti eDNR iš vandens, norint sužinoti apie ten gyvenančias rūšis, jau gana įprasta, tačiau iki šiol niekas nebandė rinkti gyvūnų eDNR iš oro.

Tyrimo autorė, Londono Karalienės Marijos universiteto ekologė Elizabeth Clare kartu su kolegomis bandė iš oro surinkti gyvūno DNR patalpoje, kurioje laikomas pavyzdinis tyrimo organizmas – plikasis smėlrausis. Plikojo smėlrauso narvelyje ir patalpoje, kur tas narvelis yra, surinktuose oro mėginiuose tyrėjai aptiko žmogaus ir plikojo smėlrausio DNR.

„Įrodymas, kad santykinai didelių gyvūnų DNR taip pat gali būti aptikta oro mėginiuose, smarkiai išplečia eDNR analizės ore galimybes“, – sako naujajame tyrime nedalyvavęs Teksaso technikos universiteto Luboke ekologas Matthew Barnesas.

Anot M. Barneso, pastarąjį dešimtmetį vis labiau populiarėja eDNR rinkimas ir analizė, siekiant ištirti ir kontroliuoti augalų ir gyvūnų populiacijas. „Analogija, kurią naudoju, yra palyginimas su detektyvu nusikaltimo vietoje, atrandančiu cigaretės nuorūką ir joje ieškančiu DNR, kad nustatytų nusikaltėlį. Mes tai darome su eDNA, tik užuot ieškoję nusikaltėlių, ieškome retų ar sunkiai aptinkamų rūšių“, – aiškina M. Barnesas.

Iki šio tyrimo kai kurie mokslininkai iš oro buvo surinkę augalų DNR, tačiau daugumoje šių eksperimentų buvo naudojami augalai, kurie „sąmoningai išleidžia DNR į orą žiedadulkių pavidalu ar platindami sėklas“, – teigia M. Barnesas. Kita vertus, gyvūnai to nedaro. „Mes neturėjome supratimo, ar mums pavyks“, – „Live Science“ sakė E. Clare.

Anot mokslininkės, žmogaus DNR aptikimas gyvūnų aptvare iš pradžių nustebino tyrėjus, tačiau turint omenyje tai, kad žmonės prižiūri plikuosius smėlrausius, viskas logiška.

Tai, kad žmogaus DNR yra beveik kiekviename tyrimo mėginyje, yra „pagrindinė kliūtis“, sako M. Barnesas. Viena vertus, tai rodo, kad aptikimo metodas yra jautrus, tačiau „tai taip pat gali reikšti, kad ore esantys mėginiai lengvai užsiteršia tyrimų grupės DNR, ypač kai analizuojami žinduoliai“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt