Mokslas ir IT

2021.04.09 08:40

Erdvėlaivis „Sojuz“ su trijų žmonių įgula išskrido į TKS: Rusijos ir JAV komanda žada rekordą

atnaujinta 12.15
ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2021.04.09 08:40

Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“ su trijų žmonių įgula penktadienį išskrido į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), ruošiantis minėti pirmuoju į kosmosą pakilusiu žmogumi tapusiu Sovietų Sąjungos kosmonauto Jurijaus Gagarino istorinio skrydžio 60-ąsias metines.

Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ kosmonautai Olegas Novickis ir Piotras Dubrovas bei NASA astronautas Markas Vande Hei išskrido iš Rusijos Baikonuro kosmodromo Kazachstane 10 val. 42 min. Lietuvos laiku, parodė NASA televizijos tiesioginė transliacija. Erdvėlaivio susijungimas su TKS turėtų įvykti 14 val. 7 min. Lietuvos laiku.

Ruošiantis pusę metų truksiančiai O. Novickio, P. Dubrovo ir M. Vande Hei misijai orbitoje, Baikonure visur buvo apstu priminimų apie J. Gagarino pasiekimą.

Erdvėlaivis „Soyuz MS-18“ buvo pavadintas J. Gagarino vardu, o pats aparatas papuoštas pirmojo kosmonauto portretu.

J. Gagarinas taip pat buvo ne kartą paminėtas ketvirtadienį per tradicinę spaudos konferenciją prieš skrydį. Įgulos nariai buvo klausiami, kaip kosmose pirmadienį bus paminėtos istorinio skrydžio metinės.

„Atšvęsime visi kartu, – sakė 43 metų P. Dubrovas, išskridęs į kosmosą pirmąkart. – Ir uoliai dirbsime!“

Rusijoje nuo 1961 metais įvykusio J. Gagarino skrydžio balandžio 12-ąją kasmet minima Kosmonautikos diena.

Penktadienį raketa pakilo nuo kitos aikštelės nei J. Gagarino erdvėlaivis „Vostok“. Pirmasis pilotuojamas skrydis 1961-aisiais truko 108 minutes.

J. Gagarino starto aikštelė, paskutinį kartą panaudota 2019 metais, šiuo metu yra atnaujinama, ruošiantis naujos kartos „Sojuz“ raketų skrydžiams. Tikimasi, kad ji vėl bus naudojama nuo 2023 metų.

J. Gagarino skrydis buvo didelis laimėjimas Sovietų Sąjungos propagandai ir itin svarbi pergalė vykstant kosmoso lenktynėms su Vakarų šalimis, tapusiomis vienu labiausiai jaudinamų su Šaltuoju karu susijusių elementų.

Iš Kazachstano pakilsianti Rusijos ir Jungtinių Valstijų komanda tikisi sulaužyti rekordą. Tris savaites Tarptautinėje kosmoso stotyje iš viso gyvens keturiolika narių. Iki tol didžiausią komandą sudarė trylika narių – tiek kosmoso stotyje dirbo prieš daugiau nei dešimtmetį.

400 km aukštyje virš Žemės skriejančioje TKS šiuo metu yra septyni astronautai: du iš Rusijos, keturi iš JAV ir vienas iš Japonijos.

Trys iš jų po savaitės turi grįžti į Žemę.

Dėl koronaviruso pandemijos pakilimas iš Baikonūro vyks laikantis griežtų higienos taisyklių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt