Mokslas ir IT

2021.04.07 17:14

Naujos EVA išvados dėl „AstraZenecos“ vakcinos: neįprastus kraujo krešulius galima laikyti itin retu šalutiniu poveikiu

papildyta 17.54
Patricija Kilminavičienė, LRT.lt, BNS2021.04.07 17:14

Europos vaistų agentūra (EVA) trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje pristatė savo išvadas dėl galimo ryšio tarp „AstraZenecos“ vakcinos nuo koronaviruso ir kraujo krešulių susidarymo. Agentūros teigimu, „AstraZenecos“ vakcinos pranašumai nusveria galimo šalutinio poveikio riziką ir gelbėja gyvybes per COVID-19 pandemiją. EVA manymu, šios pandemijos metu turime naudoti visas vakcinas, kokios tik yra. Vis dėlto agentūra pripažįsta, kad neįprasti kraujo krešuliai yra itin retas šalutinis vakcinos poveikis. 

Pasak EVA vadovės Emer Cooke, specifinių kraujo krešulių susidarymas turėtų būti įvardytas kaip galimas, nors ir retas vakcinos šalutinis poveikis. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kodėl susidaro kraujo krešuliai, tačiau, kaip teigė E. Cooke, taip gali nutikti dėl retos imuninės sistemos reakcijos, kuri primena trombocitopeniją – laikiną ar nuolatinį trombocitų (kraujo plokštelių) kiekio sumažėjimą kraujyje.

„Svarbu, kad paskiepyti asmenys ir sveikatos priežiūros darbuotojai stebėtų neįprastus kraujo krešėjimo simptomus, kad jie būtų greitai pastebėti ir bet kokia įmanoma rizika būtų sumažinta“, – konferencijoje teigė E. Cooke. Ji pabrėžė, kad bus toliau stebimas visų patvirtintų vakcinų nuo COVID-19 saugumas bei efektyvumas.

Pasak EVA direktorės, kai skiepijami milijonai žmonių, kartais pasitaiko itin retų šalutinių reiškinių, kurie nebuvo pastebėti atliekant klinikinius tyrimus. Panašių rizikų stebėjimas taip pat svarbus vertinant vakcinų veiksmingumą ir nustatant, kaip turėtų būti naudojamos vakcinos.

Pastebėta, kad kraujo krešulių atvejai pasitaikė jaunesniems nei 60 metų asmenims, dažniau moterims negu vyrams. Tačiau, kadangi vakcina visose šalyse naudojama skirtingai, EVA negalėjo išskirti konkrečių rizikos veiksnių, siejamų su šiuo retu šalutiniu poveikiu, nes retų atvejų esama visose amžiaus grupėse.

Agentūra patikino, kad į vakcinos naudojimo instrukciją bus įtrauktas įspėjimas dėl šio reto šalutinio reiškinio.

Trečiadienį paskelbtame pareiškime EVA neįvedė naujų apribojimų dėl vakcinos naudojimo asmenims nuo 18 metų. Ekspertai peržiūrėjo kelias dešimtis atvejų, registruotų Europoje ir Jungtinėje Karalystėje, kur „AstraZeneca“ vakcina buvo paskiepyta maždaug 25 mln. žmonių.

LRT.lt primena, kad antradienį paskelbtame interviu vienas aukšto rango EVA pareigūnas sakė, jog yra ryšys tarp bendrovės „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso ir retų kraujo krešulių susidarymo atvejų.

EVA vakcinų programos vadovas Marco Cavaleri Italijos laikraščiui „Il Messaggero“ teigė: „Mano nuomone – dabar tai galime pasakyti, – aišku, kad yra ryšys su šia vakcina.“ Kol kas neaišku, kas lemia tokią reakciją.

Klausimas, kodėl reti, bet sunkūs kraujo krešulių susidarymo atvejai tarp paskiepytųjų „AstraZenecos“ vakcina yra dažnesni negu tarp nepaskiepytų žmonių, smarkiai sumažino pasitikėjimą šiuo preparatu.

Kelios šalys buvo sustabdžiusios skiepijimą šia vakcina, bet EVA tvirtino, kad preparato nauda vis tiek nusveria žinomą riziką, todėl jis turėtų būti toliau naudojamas.