Mokslas ir IT

2021.04.06 10:58

Kaip pasitikrinti, ar jūsų „Facebook“ anketos duomenys buvo nutekinti?

atnaujinta 11.05
LRT.lt2021.04.06 10:58

Praėjusį savaitgalį kibernetinio saugumo ekspertai atskleidė, kad maždaug pusės milijardo „Facebook“ vartotojų asmeninė informacija buvo nutekinta. Pasak portalo „Business insider“, paviešinti vartotojų telefonų numeriai, „Facebook“ ID adresai, vardai ir pavardės, gimimo datos, aprašymai bei kai kurių vartotojų el. paštai.

Skelbiama, kad nutekinti 553 mln. „Facebook“ socialinio tinklo vartotojų duomenys iš 106 šalių, tarp jų 32 mln. vartotojų duomenys iš Jungtinių Amerikos Valstijų, 11 mln. – iš Jungtinės Karalystės ir 6 mln. – iš Indijos. Manoma, kad galėjo nutekėti 220 190 lietuvių vartotojų paskyros.

„Facebook“ atstovas nurodė, kad duomenys buvo gauti dėl socialinio tinklo pažeidžiamumo spragos, kuri esą buvo sutvarkyta 2019 m. Vis dėlto, tų duomenų susigrąžinti jau nebeįmanoma. Negana to, pati kompanija nepadeda išsiaiškinti, kieno duomenys galėjo būti nutekinti.

Tačiau, kaip rašo CNN, trečiosios šalies svetainė haveibeenpwned.com šią užduotį įgyvendina ir patikrina, ar duomenys galėjo būti nutekinti – tereikia įvesti savo elektroninio pašto adresą arba telefono numerį.

Nors buvo nutekinti 533 milijonų „Facebook“ vartotojų duomenys, tik 2,5 milijonų vartotojų elektroninio pašto adresai buvo tarp pavogtos informacijos. Taigi, jūs turite mažiau nei pusės procento tikimybę gauti teigiamą atsakymą, nors yra 20 proc. tikimybė, kad jūsų „Facebook“ duomenys buvo pavogti, rašo CNN.

Todėl, kaip trečiadienį rašė „Sky News“, „HaveIBeenPawned“ kūrėjas ir saugumo ekspertas Troyus Huntas įdiegė galimybę pasitikrinti, ar nutekėjo ir telefono numeris. Mat jų buvo nutekinta net 500 milijonų.

„Pagrindinė duomenų vertė yra telefono numerių susiejimas su tapatybėmis. Nors kiekviename įraše buvo telefonas, tik 2,5 milijono įrašų buvo su elektroninio pašto adresais“, – sakoma T. Hunto įraše.

Nors nutekinti duomenys yra 2019 metų, kibernetiniai nusikaltėliai juos vis tiek gali panaudoti siekdami pavogti kieno nors tapatybę. „Facebook“ nuo pirmadienio dar neatsakė CNN, ar sukurs būdą sužinoti, kieno informacija nutekėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt