Mokslas ir IT

2016.05.24 07:04

Paleis lietuvės vardu pavadintą palydovą

Į kosmosą pakils du Europos navigacinės sistemos palydovai, kurių vienam suteiktas lietuvės mergaitės vardas – „Danielė“. Tokį įvertinimą 14-metė Danielė Gedminaitė pelnė, Lietuvoje laimėjusi Europos Komisijos organizuotą piešinių konkursą.

Palydovus sukūrė prancūzų įmonė, o juos skraidinsianti raketa nešėja iš Prancūzijos Gvianos valstybės kosmodromo turėtų pakilti prieš vidurdienį.

„Danielė“ ir „Alizee“ – tokiais mergaičių vardais pavadinti palydovai antradienį kyla į kosmosą. Dar 2011-aisiais Europos Komisija surengė piešinių konkursą, kuriame galėjo dalyvauti 9–11 metų vaikai iš Europos Sąjungos šalių. Kiekviena valstybė rinko po savo nugalėtoją, o Lietuvos komisija geriausiu pripažino D. Gedminaitės piešinį „Raudonosios kometos elektros srovė“. Nugalėtojų vaikų vardai buvo suteikti iš viso 27 palydovams, vykdysiantiems „Galileo“ programą.

Tai – nepriklausoma Europos palydovinės navigacijos sistema, kurią bendrai kuria Europos Sąjunga ir Europos kosmoso agentūra. Ši sistema teiks didelio tikslumo geografinės padėties ir laiko nustatymo bei navigacijos paslaugas; šioje srityje europiečiai siekia pralenkti amerikiečių GPS ir Rusijos GLONASS programas.