Mokslas ir IT

2021.03.24 14:09

Virusologė: atmainos plitimo visiškai nesustabdysime, svarbiausia, kad staiga „neužsiliepsnotų“ visa Lietuva

rekomendavo susilaikyti nuo susitikimų per Velykas
Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.03.24 14:09

Nereikėtų puoselėti vilčių, jog britiškosios koronaviruso atmainos plitimą pavyks visiškai užkardyti, sako Kembridžo universiteto mokslininkė Ingrida Olendraitė, tačiau reikėtų dėti pastangas, kad tiek ši, tiek vadinamoji Pietų Afrikos Respublikos viruso variacija per trumpą laiką neišplistų visoje šalyje.

Daugėjant užsikrėtimų COVID-19, Vyriausybė trečiadienį ketina svarstyti lokalių karantinų įvedimą, siekiama, jog situacija neimtų blogėti sparčiai ir drastiškai kaip kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje ir Estijoje.

„Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius sako, kad kol kas guosti gali nebent tai, jog blogiausia situacija yra Vilniaus regione, prasta ji Marijampolėje, tačiau daugelyje kitų savivaldybių situacija stabili ir kur kas geresnė.

„Virusas plinta nuo žmonių kontaktų, jeigu juos mažinsime, jį sustabdysime. Tai tose savivaldybėse, kur virusas paplitęs – didelis jis Vilniuje ir Marijampolėje – reikia imtis priemonių, kad susirgimų skaičius nukristų“, – LRT RADIJUI trečiadienį sakė jis.

Vyriausybė šiandien taip pat pranešė, jog nuo praėjusio pirmadienio susirgimai Vilniaus apskrityje sudarė 54 proc. visų Lietuvos atvejų, o nuo vasario nustatomų atvejų skaičius išaugo dvigubai.

Pasak V. Zemlio-Balevičiaus, nepavykę bandymai taikyti lokalius karantinus rudenį neturėtų tapti pagrindu nuo jų susilaikyti dabar, mat tuomet ši sistema tiesiog nebuvo tinkamai įgyvendinama.

„Kas buvo rudenį su tuo šviesoforo principu, tai buvo deklaratyviai pasakyta, kad kažkas daroma, bet realiai nieko nevyko. Dabar pamatėme, kad Vyriausybė gali, policijos pajėgos neleidžia išvažiuoti iš savivaldybių, kas yra rimtesnis dalykas, galima kontaktus apriboti ir taip toliau, nenoriu kalbėti apie verslų uždarymą, nes tai yra skaudi tema“, – kalbėjo mokslininkas.

Kembridžo universiteto virusologijos ir bioinformatikos doktorantė I. Olendraitė sako, kad britiškoji atmaina, kurios pirmasis atvejis Lietuvoje patvirtintas vasario 1-ąją, bet kokiu atveju plis, tačiau dėl to jos pristabdymas netampa mažiau svarbus.

„Norėčiau pasakyti, kad mes nesustabdysime, nieko nepadarysi – ši atmaina B.1.1.7 bus visur. Tikslas yra, kad greitai visa Lietuva neužsiliepsnotų su koronaviruso atvejais. Problema su šia atmaina yra, kad kai ji ateina į kažkokią savivaldybę, kaip dabar matome su Vilniumi, situacija pablogėja labai staigiai. Visos priemonės, kurios stabdo atmainas, veikia, tik jų reikia atitinkamai laikytis“, – sakė virusologė.

Prieš PAR atmainą žmogaus imunitetas silpnesnis, net jei jis persirgęs ar paskiepytas, tačiau ji neturi savybės plisti greičiau nei britiškoji, teigė I. Olendraitė.

„Su Pietų Afrikos atmaina problema yra ta, kad šia atmaina galima užsikrėsti vėl, nes mūsų imunitetas, įgytas vakcinavimo ar persirgimo metu, ne taip gerai apsaugo ir galima dar kartą šia atmaina užsikrėsti. Tikrai labai svarbu neleisti jai stipriai išplisti, kad nebūtų taip, kaip nutiko Pietų Afrikoje, tačiau matome, kad ji neplinta greičiau negu britiška atmaina“, – aiškino pašnekovė.

I. Olendraitė rekomendavo susilaikyti nuo susitikimų su artimaisiais artėjančių Velykų laikotarpiu.

„Nuoširdžiai, iš savo pusės sakant, net jei Vyriausybė leistų susitikti su kažkuo, aš asmeniškai nevažiuočiau pas artimuosius, nes nenoriu nei jų užkrėsti, nei pati užsikrėsti ir į kažkur į darbą nunešti. Linkiu išnaudoti tuos naujus įgūdžius, kuriuos įgavome ir gražiai susiskambinti ar lauke kažką nuveikti per Velykas, bet nepriklausomai nuo to, kokie bus nurodymai, labai rekomenduočiau – ir pati taip darysiu – vis dėlto nevažiuoti pas artimuosius“, – kalbėjo virusologė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt