Mokslas ir IT

2016.05.13 14:43

Virtuali realybė: nuo kovos su baime iki kolekcijų pristatymų

LRT.lt 2016.05.13 14:43

Dar prieš keletą metų virtualios realybės technologija atrodė tolima, tačiau situacija sparčiai keičiasi. Tiek technologijų kompanijos, tiek mokslininkai, kurių gretas papildė ir mokslininkai iš Kauno Technologijos Universiteto (KTU), atranda naujų virtualaus pasaulio galimybių, rašoma pranešime spaudai.

Ne vien žaidimams

Anksčiau buvusi žaisminga pramoga, tampa pritaikoma vis įvairesnėse gyvenimo srityse. Vienas iš pavyzdžių – treniruotės ir saviugda: nuo kalbėjimo prieš didelę auditoriją simuliacijų, skirtų viešo kalbėjimo baimę įveikti siekiantiems žmonės, iki orlaivio skrydžio simuliacijos būsimiems pilotams – virtuali realybė padės pasiruošti realioms situacijoms.

Ryškių pavyzdžių galima atrasti ir madoje – mados namai, tokie kaip „Balenciaga“ ar „Dior“, jau spėjo pristatyti savo drabužių kolekcijas virtualios realybės aplinkoje. Teigiama, jog ateityje apsipirkimas internetu kelsis į virtualias parduotuves, kuriose pirkinius bus galima apžiūrėti 360 laipsnių kampu.

Virtualios realybės ir kasdienybės sinteze neabejoja ir Simonas Skupas, vadovaujantis „Samsung Electronics Baltics“ padaliniui Lietuvoje, teigdamas, kad darosi vis labiau tikėtina, jog virtuali realybė pakeis tai, kaip mes bendraujame, dirbame, sportuojame ar pramogaujame.

„Mūsų kompanija visame pasaulyje bendradarbiauja su įvairių sričių ekspertais: menininkais, dizaineriais, sportininkais, verslininkais, taip atrasdama vis daugiau virtualios realybės potencialo“, – kalbėjo pašnekovas. 

Turinį kuria ir lietuviai

Technologinės naujovės neaplenkia ir Lietuvos mokslininkų – KTU specialistai prisidėjo prie  pirmojo lietuviško irklavimo simuliatoriaus kūrimo. Specialaus treniruoklio, prie kurio pritaikyti „Gear VR“ virtualios realybės akiniai, idėjos autorė – sportininkė Vlada Musvydaitė, kūrėjai – KTU mokslininkai ir kompanija „Telesoftas“. Visi, norintys išbandyti pirmą lietuvišką irklavimo stimuliatorių, tai padaryti galės savaitgalį prekybos centre „Ozas“.

„Mokslininkams pavyko atkurti virtualų Trakų Galvės ežero vaizdą – taigi dabar kiekvienas norintis gali ateiti į prekybos centrą, užsidėti virtualios realybės akinius ir persikelti į visiškai kitą erdvę. Beje, simuliatoriai yra du, todėl žmonės turi galimybę varžytis tarpusavyje ir būti išrinkti geriausiais irkluotojais“, – sakė V. Musvydaitė. Anot jos, tai nėra vien pramoga. Tai yra pavyzdys, kaip sportininkai gali praktikuotis, pasitelkdami virtualią realybę.