Mokslas ir IT

2021.03.05 22:47

Pagyrų sulaukęs lietuvių sukurtas neįgaliųjų vežimėlis leidžia judėti be rankų, o pasijausti – lyg stovint

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.05 22:47

Sukurti be rankų valdomi neįgaliųjų vežimėliai – toks prietaisas reaguoja į kūno judesius, suteikia galimybę žmogui pasijusti lyg stovint.

Įprastas apsipirkimas. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Aistė Krušinskaitė daugiau nei šešerius metus naudojasi neįgaliojo vežimėliu. Dabar mergina išmėgino lietuvių sukurtą intuityviai valdomą vežimėlį.

„Pirmiausia tai buvo oho – toks pirmas jausmas, nes aišku jis visiškai kitaip atrodo nei įprastas neįgaliojo vežimėlis. Kitas dalykas, jo beveik nesimato ir sakiau, kur aš čia sėsiu, kur remsiuosi, ką darysiu“, – pirmuosius įspūdžius prisimena kaunietė.

Lietuviai sukūrė kitokį vežimėlį neįgaliesiems: valdomas be rankų ir gali pakilti į stovinčio žmogaus akių lygį

Vežimėlį sukūrusios įmonės vadovas sako, kad taip valdomų prietaisų pasaulyje kol kas mažai.

„Vežimėlių, naudojančių elektroninį geroskopą pasaulyje, nėra jų daug, bet kelios įmonės gamina. Bet ekspertų nuomone, mūsų yra pažengęs progreso keliu toliausiai“, – teigia „Chronus robotics“ vadovas, vienas vežimėlio-roboto kūrėjų Ričardas Griška.

Vežimėlis sveria apie 40 kilogramų. Pagal biometrinius duomenis jis turėtų būti pritaikytas kiekvienam individualiai. Valdyti paprasta – žmogui lenkiantis į priekį – juda į priekį, lošiantis atgal – juda atgal, o jei sukamasi į kurią nors pusę, įrenginys taip pat sukasi.

„Valdymas laisvomis rankomis atliekamas siųstuvo imtuvo pagalba – tai yra įmontuoti davikliai rūbuose. Šiuo atveju – liemenėje. Ir tų daviklių pagalba siunčiami signalai į važiuoklės kompiuterį ir taip valdoma“, – aiškina K. Griška.

Pasak kūrėjų, žmogui toks vežimėlis galėtų atsieiti apie 15 tūkstančių eurų, plius mokesčiai. Įrenginį išbandžiusi Aistė sako, kad tokiu būdu palengvėja daugelis įprastų buitinių darbų, pavyzdžiui, apsipirkimas parduotuvėje.

Ji pasakoja, kad vasarą su šiuo vežimėliu teko pasiekti ir 20 kilometrų per valandą greitį. Tačiau, pasak jos, svarbiausia, kad vežimėlis suteikia galimybę atsistoti.

„Jis nesijaučia nepatogiai ir aš nesijaučiu kažkaip nepatogiai žemesnė, mažesnė, gal kažkaip neverta kažko. Tas vis tiek pasąmonėje lieka, kad tu turi žiūrėti iš žemai. Tai man turbūt ir yra pagrindinis (privalumas – LRT.lt) darbe – kontaktas tiesioginis su žmogumi“, – pabrėžia ji.

Kūrėjai vežimėliui tobulinti Iš Europos Sąjungos fondų gavę apie 200 tūkstančių eurų. Kitas žingsnis – dalyvauti tarptautinėse parodose, jos dabar nukeltos dėl pandemijos.