Mokslas ir IT

2021.03.05 11:11

Profesorė Žvirblienė: „Johnson & Johnson“ vakcina bus europinė alternatyva rusiškai „Sputnik V“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.05 11:11

Žalios šviesos Jungtinėse Valstijose sulaukusi „Johnson & Johnson“ vakcina, jei nekils nesklandumų, per artimiausias kelias savaites galėtų būti autorizuota ir Europos Sąjungoje. VU Gyvybės mokslų centro mokslininkė Aurelija Žvirblienė sako, kad šios vakcinos tipas yra labai panašus į iki šiol Europoje naudojamos „AstraZenecos“ ir beveik yra identiška „Sputnik V“ vakcinai.

„Šita vakcina pagal savo tipą yra panaši į „AstraZeneca“ vakciną ir dar panašesnė į „Johnson & Johnson“ vakciną, kuri irgi jau galbūt bus netrukus registruota Europoje. Ta vakcina yra naujoviško formato, jos sudėtyje yra modifikuotas adenovirusas, į kurį yra įterptas koronaviruso genas“, – apie „Sputnik V“ kalbėjo profesorė.

Jos teigimu, tai nėra tradicinio tipo vakcina, kaip žmonės kartais galvoja, o labiau pasikliauna skleidžiamais gandais apie vakcinas.

„Būna keista klausytis komentarų, kad visos Europoje naudojamos vakcinos yra naujoviškos, mažai žinomo tipo, o „Sputnik V“ yra tradicinė nuo Pastero laikų žinoma vakcina. Tai yra netiesa, tai nėra tradicinis formatas, tai naujas formatas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė A. Žvirblienė.

Mokslininkės teigimu, kol kas nėra visiškai aišku dėl pačios „Sputnik V“ vakcinos sudėties, nes EVA ši vakcina dar nepraėjo registracijos procedūros.

„Publikacijos tai nėra pagrindas vakcinos naudojimui. Turi būti registracija, o ten visi duomenys yra pateikiami, jie tampa viešai prieinami“, – kalba ekspertė.

A. Žvirblienė pastebi, kad „Sputnik V“ vakcinos šalutiniai poveikiai, kol kas turimais duomenimis, gali būti ganėtinai panašūs į „AstraZeneca“ vakcinos, dažniausiai gali pasireikšti kaip infekcinės ligos.

„Bet kuri vakcina gali turėti tą šalutinį poveikį, svarbiausia, kad niekada negali iš anksto žinoti, ar konkrečiam žmogui tas šalutinis poveikis pasireikš, nes kiekvieno žmogaus imuninė sistema sureaguoja individualiai. Paprastai šalutiniai poveikiai yra trumpalaikiai, labiausiai žmonės gąsdina, jei jie karščiuoja, kaulų laužymas. Tai sisteminė reakcija, kuri kyla dėl imuninio atsako. Vakcinos nesukelia infekcinės ligos, bet tie šalutiniai poveikiai jie gali priminti simptomus, kurie būna infekcinės ligos atveju“, – sakė ekspertė.

Jos teigimu, šalutinius poveikius, kurie būna ryškesni, galima malšinti įprastai vaistais nuo karščiavimo.

Kalbėdama apie naujausią vakciną, kuri artimiausiu metu gali būti patvirtina Europoje, „Johnson & Johnson“ greičiausiai bus prieinama ES gyventojams, nes Europos Komisija turi sudarytas sutartis su šia gamintoja iš anksto.

„Manau, kad ji bus Europoje, nes tai yra vienas iš tų gamintojų, su kuriais EK yra sudariusi sutartis iš anksto, todėl ta vakcina greičiausiai bus prieinama Europos Sąjungos gyventojams. Dar kartą norėčiau priminti, jei žmonės galvoja, kad rusiška „Sputnik V“ vakcina yra labai gera ir jie gali norėti nesiskiepyti kitomis vakcinomis, tai „Johnson & Johnson“ vakcina yra tokio pat tipo ir naudojamas tas pats adenovirusas. Mes tikrai turime europinę alternatyvą rusiškai vakcinai“, – analizuoja mokslininkė.

Mokslininkė pastebi, kad kol kas nėra tiksliai aiškūs šių vakcinų efektyvumo duomenys, tam reikia oficialios jų registracijos EVA.

„Iš mokslinių publikacijų atrodo, kad „Johnson & Johnson“ vakcinos efektyvumas yra netgi aukštesnis nei 70 proc., tačiau dar reikia palaukti registracijos išvadų“, – sakė A. Žvirblienė.

LRT.lt primena, kad Europos vaistų agentūra (EVA) antradienį pranešė, kad kovo 11 dieną priims sprendimą, ar bendrovės „Johnson & Johnson“ vakcina nuo koronavirusinės infekcijos, suleidžiama viena doze, gali būti platinama Europos Sąjungoje.

Jeigu Amsterdame įsikūrusi priežiūros agentūra šį leidimą suteiks, „Johnson & Johnson“ preparatas bus jau ketvirtasis, kurį būtų leista platinti 27 šalių bloke, besistengiančiame paspartinti stringančią vakcinavimo programą.