Mokslas ir IT

2016.05.04 20:43

KTU – pirmoji „Fab lab“ laboratorija

Kauno technologijos universitete – pasauliniam tinklui priklausančios kūrybinės dirbtuvės „Fat Lab“. Joms įrengti lėšų skyrę verslininkai sako, kad apmokyti įdarbintą jauną žmogų trunka ir iki dvejų metų, todėl viliasi, kad dabar studentai praktinių žinių įgis daugiau.

Trijose naujose laboratorijose – nuo lituoklio iki sudėtingų naujausių įrenginių. Ir galimybė studentams visiškai įgyvendinti idėją – suprojektuoti, sukonstruoti ir naudoti savo gaminius. Viena iš trijų laboratorijų – Nanopalydovų ir bepiločių orlaivių.

„Kosminiai aparatai – kokios ten sąlygos: vakuumas, temperatūrų diapazonas nuo labai neigiamų iki labai teigiamų – visa tai turi atlaikyti elektroninė technika, tai reiškia, kad reikia ne tik suprojektuoti teisingai, o ir išbandyti tokiomis ekstremaliomis sąlygomis. Tai galima padaryti tik tokiose laboratorijose“, – pasakoja KTU Elektros ir elektronikos fakulteto dekanas Algimantas Valinevičius.

Laboratorijoms įrengti apie pusę milijono eurų skyrė pats universitetas, verslininkai, panaudota Europos sąjungos lėšų. Elektronikos įmonės „Kitron“ vadovas sako, kad teorinės studentų žinios puikios, tačiau praktikos itin trūksta.

 „Jo [naujo darbuotojo] išvystymas, ištobulinimas, vadinkime, treniravimas užtrukti gali ir nuo metų iki dvejų, tai mokymo kaštai yra tikrai dideli. O mokyti – dar kažkokie tiesiogiai dirbantys žmonės turi atsitraukti nuo savo tiesioginių pareigų, o tai dar labiau didina kaštus“, – aiškina įmonės direktorius Mindaugas Šeštokas.

Tokios tarptautiniam „Fab lab“ tinklui priklausančios technologijų kūrybinės dirbtuvės Lietuvoje pirmosios, o pasaulyje jų – daugiau nei 600.