Mokslas ir IT

2021.02.28 14:36

Mokslininkai atrado būdą bendrauti su miegančiais ir sapnuojančiais žmonėmis

LRT.lt2021.02.28 14:36

Mokslininkai nustatė naują reiškinį, kurį apibūdina kaip „interaktyvų sapnavimą“, kai giliai miegantys ir sąmoningai sapnuojantys žmonės geba vykdyti nurodymus, atsakyti į paprastus „taip“ arba „ne“ klausimus ir netgi spręsti nesudėtingus matematinius uždavinius, rašo „Science Alert“.

„Mes nustatėme, kad asmenys REM miego fazėje gali bendrauti su eksperimentą atliekančiu specialistu ir realiu laiku dalyvauti komunikacijoje, – sako psichologas Kenas Palleris iš Šiaurės vakarų universiteto. – Mes taip pat įrodėme, kad sapnuojantys žmonės sugeba suprasti klausimus, atlikti darbinės atminties operacijas ir pateikti atsakymus. Daugelis žmonių turbūt spėtų, kad tai – neįmanoma, kad žmonės arba pabus, kai jiems bus užduotas klausimas, arba į jį neatsakys, ir tikrai nepajėgs teisingai suprasti klausimo.“

Mokslininkai dirbo su 36 asmenimis, vykdė eksperimentus keturiose skirtingose laboratorijose. Vienas savanoris sirgo narkolepsija ir dažnai matydavo sąmoningus sapnus, o likusiųjų sąmoningo sapnavimo patirtis buvo labai įvairi.

Giliausiais miego etapais, viską fiksuojant elektroencefalogramos (EEG) prietaisais, mokslininkai bendravo su tyrimo dalyviais balsu, naudodami mirksinčias šviesas ir fizinius prisilietimus – miegančiųjų buvo prašoma atsakyti į paprastus matematikos klausimus, suskaičiuoti šviesos blyksnius ar fizinius prisilietimus ir atsakyti „taip“ arba „ne“ į paprastus klausimus (pavyzdžiui, „ar mokate ispaniškai?“).

Atsakymai buvo duodami iš anksto sutartais akių arba veido raumenų judesiais. 57 miego seansų metu bent vienas teisingas atsakymas į užklausą buvo pastebėtas 47 proc. visų seansų, kurių dalyvis patvirtino patyręs sąmoningą sapnavimą.

Kiekvieno miegančiojo reakciją turėdavo patvirtinti keli liudininkai.

Tyrime dalyvavę asmenys paprastai būdavo pažadinami po sėkmingo atsakymo, kad papasakotų savo sapnus. Kai kuriais atvejais tyrėjų sukelti impulsai buvo vertinami kaip išoriniai dirgikliai, kitiems dalyviams jie integravosi į sapno turinį (pavyzdžiui, buvo girdimi per radiją).

Šis tyrimas gali būti naudingas tiriant sapnus, atmintį ir miego svarbą prisiminimams fiksuoti. Jis taip pat gali pasitarnauti gydant miego sutrikimus ar net suteikti mums galimybę išmokyti pasirinkti, ką matysime sapne.