Mokslas ir IT

2021.02.26 11:02

„Mokslo sriuba“: kaip lietuviai prisidėjo prie rusų erdvėlaivio „Buran“ kūrimo?

LRT.lt2021.02.26 11:02

Sukūrus „Space Shuttle“ erdvėlaivį, buvo tikimasi, kad jis galės pigiai ir dažnai skraidinti astronautus bei krovinius į kosmosą. Tačiau realybė pasirodė sudėtingesnė: po kiekvieno skrydžio reikėdavo patikrinti net 6 milijonus atskirų detalių ir tai užtrukdavo, todėl amerikiečiai turėjo ne vieną, o keletą tokio tipo erdvėlaivių.

Įdomu tai, kad tuometinė Sovietų Sąjunga taip pat buvo sukūrusi labai panašų erdvėlaivį „Buran“.

„Rusai pripažįsta, kad tas „Buran“ yra „Space Shuttle“ kopija, tai niekam ne paslaptis, bet medžiagas kiekvieni turėjo savo“, – pasakoja LEI Plazminių technologijų laboratorijos vadovas dr. Vitas Valinčius. Jam su kolegomis teko laimė prisidėti prie „Buran“ kūrimo. Lietuvos specialistai testavo ir kūrė apsaugines korpuso plokšteles, kurios erdvėlaivį nusileidimo metu saugojo nuo pragariško 1650 laipsnių karščio.

Amerikiečiai taip pat turėjo iššūkį apsaugoti erdvėlaivį nuo karščio nusileidimo metu. Šiam tikslui jie naudojo net apie apie 24 000 silicio plokštelių. „Kiek aš žinau, visos tos plokštelės buvo klijuojamos ranka, ten dirbo moterys: tai labai kruopštus, sudėtingas darbas“, – sako Vilnius Tech A. Gustaičio aviacijos instituto doktorantas Laurynas Mačiulis.

Daugiau apie „Space Shuttle“ ir „Buran“ erdvėlaivius – laidos įraše:

Mokslo sriuba. 40 metų nuo pirmojo „Space Shuttle“ skrydžio: vieni įspūdingiausių erdvėlaivių žmonijos istorijoje