Mokslas ir IT

2021.03.01 21:05

LRT trumpai. Kuo panašios ir kuo skiriasi trys Europoje patvirtintos vakcinos nuo COVID-19

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.03.01 21:05

Europoje šiuo metu patvirtintos trys vakcinos nuo koronaviruso: kompanijų „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“ bei „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto. LRT.lt pateikia trumpą ir aiškią informaciją, kas žinoma apie šias vakcinas.

Parengta remiantis oficialiais duomenimis, pateiktais JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA), Europos vaistų agentūros (EVA), bei vakcinas sukūrusių bendrovių ir mokslininkų informacija spaudoje.

„Pfizer-BioNTech“ vakcina „BNT162b2“

Efektyvumas. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ši vakcina yra 95 proc. efektyvi apsaugant nuo koronaviruso infekcijos, jeigu žmogus pasiskiepija dviem vakcinos dozėmis.

Teigiama, kad pilna apsauga nuo COVID-19 organizmui suteikiama po maždaug 7-10 dienų nuo antrojo skiepo. Vakcina iš dalies apsaugo žmogų ir praėjus 12 dienų po to, kai suleista pirmoji dozė. Kol kas nėra žinoma, kiek laiko trunka vakcinos sukeltas imuninis atsakas. Taip pat trūksta duomenų, ar vakcina sustabdo viruso plitimą.

Kokia tai technologija? iRNR vakcinose nėra infekcijos sukėlėjo. Joje naudojama tam tikra nukleorūkščių seka, kuri išmoko ląsteles gaminti SARS-CoV-2 viruso spyglio baltymą, žinomą kaip antigenas. RNR molekulė yra lengvai išyranti, todėl ją vakcinoje apgaubia specialiu lipidiniu baltymu. Dėl šios priežasties vakcinos turi būti laikomos ir žemesnėje temperatūroje nei įprastai.

Ląstelės nuskaito nuo RNR koronaviruso spyglio baltymą, o imuninė sistema savo ruožtu kyla į kovą, nes tą S baltymą supranta kaip įsibrovėlį. Taip pat organizmas gamina vadinamąsias imuninės atminties ląsteles, kurios prisimena patogeną net ir po to, kai antikūnų organizme jau nebėra. Tokiu būdu organizmas gali efektyviai kovoti su tikruoju virusu, jeigu su juo susiduria realybėje.

Dozių skaičius. Tam, kad būtų pasiektas maksimalus efektyvumas, šia vakcina reikia pasiskiepyti du kartus – skiepą kartoti po 21 dienos.

Kokio amžiaus galima skiepytis? Rekomenduojama skiepytis asmenims nuo 16 metų.

Prieš skiepijantis. Asmuo turėtų įsitikinti, ar neturi alergijos vakcinos sudedamosioms dalims (sąrašas pateikiamas žemiau). Neturėtų būti skiepijami sergantys žmonės, jaučiantys karščiavimą ir kitokius esamos infekcijos simptomus, taip pat tie, kurie po pirmos dozės patyrė stiprią alerginę reakciją. Prieš skiepijimą žmogus sveikatos priežiūros darbuotojui taip pat turėtų pranešti, ar turi kokį nors kraujo krešėjimo sutrikimą, ar vartoja kraują skystinančius vaistus. Vakcina gali prasčiau veikti asmenis, vartojančius imunosupresantus (imunitetą slopinančius vaistus), todėl apie tai taip pat reikia informuoti.

Jeigu skiepijama moteris, ji turi informuoti, ar nėra arba neplanuoja būti nėščia, ar nemaitina krūtimi. Taip pat skiepijamas asmuo turi pranešti, ar jau buvo skiepytas nuo COVID-19.

Šalutinis poveikis. Dažniausiai šalutinis poveikis pasireiškia per keletą dienų: galimas skausmas injekcijos vietoje, ji gali parausti ir patinti. Taip pat gali pasireikšti nuovargis, galvos skausmas, raumenų bei sąnarių skausmai, šaltkrėtis ir karščiavimas. Pastebima, kad daugiau žmonių tokius šalutinius reiškinius pajunta po antros dozės.

Laikymo sąlygos. Ilgą laiką buvo teigiama, kad „Pfizer-BioNTech“ vakcina turi būti laikoma 60–80 laipsnių šaltyje, tačiau visai neseniai kompanijos informavo, kad preparato būklė nepasikeičia net ir tada, kai jis laikomas –15–25 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Tai gera žinia, nes leidžia supaprastinti vakcinos laikymą vaistinėse ir vakcinacijos centrams suteikia didesnį lankstumą.

Itin šaltoje aplinkoje vakciną galimą laikyti 6 mėnesius, 5 dienas įprastame šaldytuve ir 2 valandas kambario temperatūroje. Vėliau vakcina tampa nebeveiksminga.

Kaina. Vakcinos kaina priklauso nuo to, kuriai šaliai ji parduodama, tačiau Lietuvoje viena dozė kainuoja apie 12 eurų.

Vakcinos sudėtis:

- informacinė RNR (iRNR);

- lipidai ir riebiosios medžiagos;

- kalio chloridas;

- vienbazis kalio fosfatas;

- natrio chloridas (druska);

- dvibazis natrio fosfato dihidratas;

- sacharozė (cukrus).

FDA informacija apie vakciną pateikiama čia.

„Modernos“ vakcina „mRNA-1273“

Efektyvumas. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad kompanijos „Moderna“ vakcinos efektyvumas siekia 94 proc. Tam, kad jis būtų pasiektas, asmeniui turi būti suleistos dvi skiepo dozės.

Mokslininkų teigimu, pilną apsaugą nuo COVID-19 vakcina suteikia praėjus dviem savaitėms po antros injekcijos. Vakcina iš dalies apsaugo žmogų nuo infekcijos ir praėjus 14 dienų po to, kai suleista pirmoji dozė.

Kol kas nėra žinoma, kuriam laikui vakcina suteikia imunitetą koronavirusui. Taip pat nėra tiksliai žinoma, ar vakcina sustabdo viruso plitimą.

Kokia tai technologija? Kaip ir „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“ sukūrė vakciną, paremtą iRNR technologija, – informacinė viruso genetinė medžiaga yra pagrindinė šios vakcinos sudedamoji dalis.

Dozių skaičius. Tam, kad būtų pasiektas reikiamas efektyvumas, šia vakcina taip pat reikia pasiskiepyti du kartus. Skiepą kartoti reikia po 28 dienų.

Kokio amžiaus galima skiepytis? Rekomenduojama skiepytis asmenims nuo 18 metų.

Prieš skiepijantis. Galioja tos pačios sąlygos, kaip ir skiepijantis „Pfizer-BioNTech“ vakcina.

Šalutinis poveikis. Dažniausiai šalutinis poveikis panašus į „Pfizer“ vakcinos ir paprastai pasireiškia per keletą dienų. Galimas skausmas injekcijos vietoje, ji gali parausti ir patinti. Taip pat gali pasireikšti nuovargis, galvos skausmas, raumenų bei sąnarių skausmai, šaltkrėtis ir karščiavimas. Pastebima, kad daugiau žmonių šalutinį poveikį pajunta po antros dozės.

Laikymo sąlygos. Vakcina 7 mėnesius gali būti laikoma 20 laipsnių šaltyje, 30 dienų – įprastame šaldytuve, 12 valandų – kambario temperatūroje.

Kaina. Ši vakcina yra pati brangiausia, Lietuvoje viena jos dozė kainuoja apie 15 eurų.

Vakcinos sudėtis:

- informacinė RNR (iRNR);

- lipidai ir riebiosios medžiagos;

- trometaminas;

- trometamino hidrochloridas;

- acto rūgštis;

- natrio acetatas;

- sacharozė (cukrus).

FDA informacija apie vakciną pateikiama čia.

„AstraZenecos“ ir Oksfordo universiteto vakcina „AZD1222“

Efektyvumas. Klinikinių tyrimų duomenimis, šios vakcinos efektyvumas siekia vidutiniškai 70 proc., jeigu suleidžiamos dvi jos dozės. Teigiama, kad apsauga nuo koronaviruso atsiranda praėjus 14 dienų nuo antros dozės.

Kol kas nėra žinoma, kuriam laikui vakcina suteikia imunitetą, taip pat neaišku, ar ji sustabdo viruso plitimą.

Kokia tai technologija? „AstraZenecos“ ir Oksfordo universiteto sukurta vakcina yra rekombinantinė vektorinė. Mokslininkai šiuo atveju kurdami vakciną panaudojo ne RNR, o DNR molekulę. Jie koronaviruso spyglio baltymo geną įterpė į kitą virusą, vadinamą adenovirusu. Adenovirusai yra gana dažnai pasitaikantys – įprastai jie sukelia paprastą peršalimą. „AstraZenecos“ ir Oksfordo universiteto mokslininkų komanda panaudojo modifikuotą šimpanzių adenovirusą, kuris gali patekti į ląsteles, bet negali jose daugintis.

DNR, kurioje yra užkoduota informacija apie koronaviruso spyglio S baltymą, yra pernešama į branduolį ir ten nuo DNR sintetinama į RNR. RNR keliauja į ribosomas ir ten sintetina spyglio baltymą. Toliau vyksta toks pats procesas, kaip ir iRNR vakcinų atveju, organizmas ima gaminti antikūnus, kurie įveiktų patogeną, formuojasi ląstelinis imunitetas.

Dozių skaičius. Tam, kad būtų pasiektas reikiamas efektyvumas, šia vakcina taip pat reikia pasiskiepyti du kartus – skiepą rekomenduojama pakartoti per 4–12 savaičių.

Kokio amžiaus galima skiepytis? Teigiama, kad gali skiepytis asmenys nuo 18 metų, tačiau kai kur nerekomenduojama skiepytis vyresniems nei 65 metų asmenims.

Prieš skiepijantis. Galioja tos pačios sąlygos, kaip ir skiepijantis kitomis vakcinomis nuo COVID-19.

Šalutinis poveikis. Po skiepo gali būti jaučiamas skausmas dūrio vietoje. Per kitas keletą dienų gali pasireikšti galvos skausmas, nuovargis, raumenų ir sąnarių skausmai, karščiavimas, šaltkrėtis, kai kuriais atvejais galimas pykinimas. Pastebima tendencija, kad šalutinis poveikis dažniausiai pasireiškia pasiskiepijus pirma vakcinos doze, po antro skiepo jis būna lengvesnis.

Laikymo sąlygos. „AstraZenecos“ vakciną galima laikyti paprastame šaldytuve apie pusę metų.

Kaina. Ši vakcina yra pati pigiausia, Lietuvoje viena jos dozė kainuoja apie 2 eurus.

Sudėtis:

- modifikuotas adenovirusas;

- L-histidinas;

- L-histidino hidrochlorido monohidratas;

- magnio chlorido heksahidratas;

- polisorbatas 80 (E433);

- etanolis (etilo alkoholis);

- sacharozė (cukrus);

- natrio chloridas (druska);

- dinatrio edetatas (dihidratas);

- injekcinis vanduo.

EVA informacija apie vakciną pateikiama čia.