Mokslas ir IT

2021.02.24 17:36

JAV ekspertai praneša: „Johnson & Johnson“ vakcina sėkmingai apsaugo nuo sunkių koronaviruso formų

BNS2021.02.24 17:36

Bendrovės „Johnson & Johnson“ vakcina labai veiksmingai apsaugo nuo sunkių koronavirusinės infekcijos formų ir Pietų Afrikoje bei Brazilijoje aptiktų COVID-19 mutacijų, rodo trečiadienį paskelbti JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) dokumentai.

Didelio masto klinikiniai tyrimai parodė, kad vakcinos veiksmingumas Jungtinėse Valstijose siekė 85,9 proc., Pietų Afrikos Respublikoje – 81,7 proc., o Brazilijoje – 87,6 procento.

Nepriklausoma Maisto ir vaistų administracijos ekspertų grupė penktadienį susitiks aptarti vakcinos privalumų, ir netrukus turėtų būti išduotas leidimas platinti vakciną ekstremalios padėties sąlygomis.

Tai būtų jau trečioji vakcina, patvirtinta kovai su koronaviruso protrūkiu Jungtinėse Valstijose – labiausiai nuo pandemijos nukentėjusioje valstybėje, kur mirė daugiau nei 500 tūkst. žmonių.

Ekspertų nuomone, „Johnson & Johnson“ yra svarbus įrankis, nors jo veiksmingumas prieš vidutinio sunkumo COVID-19 yra žemesnis nei jau patvirtintų „Pfizer/BionTech“ ir „Moderna“ vakcinų.

„Vakcina po 14 dienų nuo vakcinacijos visais atvejais efektyviai apsaugojo nuo COVID-19,.. ir nuo sunkesnės ligos formos,.. kai reikia medicininės intervencijos“, – sakoma FDA išvadų santraukoje.

„Nors žemesnis efektyvumas buvo pastebėtas Pietų Afrikos Respublikoje, kur tyrimo metu vyravo B.1.3.5. linija, vakcinos efektyvumas apsaugant nuo sunkių/kritinių COVID-19 formų buvo panašiai didelis Jungtinėse Valstijose, Pietų Afrikos Respublikoje ir Brazilijoje“, – nurodoma dokumentuose.

„Johnson & Johnson“ vakcina yra paremta genetiškai modifikuotu peršalimą sukeliančiu adenovirusu, kuris nebegali daugintis. Į ją yra įtrauktas svarbus koronaviruso baltymo genas, patenkantis į žmonių ląsteles.

Tai priverčia ląsteles gaminti šį baltymą ir paruošti imuninę sistemą kovai su šiuo virusu.

Imunitetui susiformuoti pakanka vienos šios vakcinos dozės. Be to šios vakcinos nereikia laikyti itin žemoje temperatūroje kaip „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų, todėl ji yra lengviau platinama.