Mokslas ir IT

2021.02.23 23:49

NASA džiaugiasi marsaeigio sėkme: inžinieriai negalėjo nuleisti akių nuo jo nusileidimo

Janina Stašauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.23 23:49

NASA paviešino vaizdus, kuriuos leisdamasis į Marsą užfiksavo marsaeigis „Perseverance“, pradėdamas beveik 3 milijardus dolerių kainavusią misiją ieškoti gyvybės pėdsakų. Bet ne mažiau negu unikalus nusileidimo vaizdas intriguoja ir garso įrašas, jame girdėti, kas trikdo Marso tylą.

Tai patirti patys norėtų tik didžiausi nutrūktgalviai – staigų stabdymą prieš nusileidimą Marse, kurį užfiksavo marsaeigis. Pavojingą nusileidimą į sudėtingo paviršiaus kraterį NASA praminė septyniomis siaubo minutėmis.

Parašiutą, kuris buvo supakuotas taip kietai, kad tankiu prilygo ąžuolui, o kai jis iššovė, toną sveriantis aparatas pakibo ant trijų kilometrų ilgio lynų.

Intriguoja ne tik vaizdas, bet ir garsas: NASA išplatino pirmuosius vaizdus, užfiksuotus marsaeigio „Perseverance“

Amerikos kosmoso agentūra pripažįsta, kad jos inžinieriai negalėjo atitraukti akių nuo įrašo, kaip artėja Marso paviršius, ir visą savaitgalį peržiūrinėjo jį nesustodami. Paskutinėmis skrydžio sekundėmis įsijungė padangių krano, kurio Žemėje neįmanoma net išbandyti, varikliai ir jis nuleidžia sudėtingiausią laboratoriją, kokią tik žmonija yra pasiuntusi kitur. Tik ankstesnis marsaeigis „Curiosity“ filmavo savo nusileidimą prieš devynerius metus, bet 20 kartų prastesne kokybe. „Perseverance“ fiksuos peizažą 25 kameromis.

„Tie vaizdai mums atrodo pažįstami, atrodo panašūs į Žemę – ten kalnai, uolos ir panašiai. O išties tai svetimo pasaulio paviršius. Ir mes tik atvykome“, – sako „Perseverance“ instrumentų komandos vadovas Justinas Maki.

Bet tai jau devintas Marse nutupdytas NASA aparatas ir penktas marsaeigis, tačiau tik pirmą kartą pavyko įrašyti Marso tyla, tiksliau, penkių metrų per valandą vėjo gūsį.

„Kviečiu užsimerkti ir įsivaizduoti: sėdite Marso paviršiuje ir klausotės aplinkos garsų“, – pasakoja kamerų ir mikrofonų specialistas Dave`as Gruelis.

Tai mūsų sapnų dalykai, sako misijos vadovai. „Perseverance“ retoje atmosferoje bandys paleisti sraigtasparnį ir gaminti deguonį būsimoms pilotuojamoms misijoms grįžti į Žemę. Bet pagrindinė misija – prieš 3,5 milijardo metų tekėjusios upės deltoje porą metų ieškoti sąnašų su gyvybės pėdsakais. Juos jau kitos misijos kitą dešimtmetį bandys pargabenti tyrimams į Žemę, ateities mokslininkų kartoms. Jau aišku, kad Marsas galėjo būti gyvenamas, tada gal paaiškės, ar jis buvo gyvenamas.