Mokslas ir IT

2021.02.28 21:07

„iPhone 12 Pro“ sukėlė tikrą ažiotažą tarp vartotojų visame pasaulyje, tačiau ar jis išpildo lūkesčius?

apžvalga
Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.02.28 21:07

Praėjusių metų rudenį pasirodžiusi „iPhone 12“ serija sulaukė didelės sėkmės – tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nusidriekusios virtualios eilės laukiančiųjų, kada galės įsigyti naujausius flagmanus. Bene daugiausia pirkėjų dėmesio sulaukė modelis „iPhone 12 Pro“ – ar verta jo laukti ir už jį pakloti daugiau nei tūkstantį eurų?

Dizainas

„Apple“ su „iPhone 12“ serija nusprendė grįžti prie savo klasikos – naujųjų telefonų dizainas primena „iPhone 4“ ir „iPhone 5“ modelius, t. y. gana plokščias ir kampuotas. Toks dizainas išties išsiskiria dabartinių telefonų rinkoje ir manoma, kad tai didžiausi pokyčiai nuo „iPhone X“ išleidimo.

„iPhone 12 Pro“ – 6,1 colio įstrižainės telefonas, kurio nugarėlė dengta matiniu stiklu, abi pusės pagamintos iš „Gorilla Glass“, o korpusas – plieninis. Šio modelio ekranas – OLED „Super Retina XDR“, jo raiška 2532 x 1170, o atnaujinimo dažnis – vos 60 Hz, kas iš tiesų neatrodo „Pro“. Naujausi konkurentai iš „Android“ turi bent dvigubai didesnį atnaujinimo dažnį. Tie, kas iki šiol naudojo „iPhone“ telefonus, skirtumo gali nepastebėti, tačiau perėjusieji nuo „Android“ telefonų skirtumą gali įžvelgti (atnaujinimo dažnis yra skaičius, kuris apibūdina, kiek kartų atnaujinamas vaizdas per tam tikrą laiką).

Telefoną galima rinktis iš keturių spalvų: mėlynos, auksinės, juodos ir sidabrinės. Įrenginiai papildomai saugomi po ekranu esančio keraminio skydo (angl. Ceramic Shield), kuris, kaip teigiama, paverčia telefoną keturis kartus atsparesniu – jeigu iškris iš kišenės, mažesnė tikimybė, kad suduš. Man jis iškritęs nebuvo, tad dėl šito atsakyti sunku, tačiau, jeigu tai tiesa, galbūt bus drąsiau nešioti telefoną be specialaus dėklo.

Nors telefono dizainas yra skonio reikalas, žvelgdama iš asmeninės patirties turiu pasakyti, kad nors atrodo visai dailiai, įrenginį laikyti rankoje nepatogu. Ilgą laiką naudojus tik telefonus lenktais kraštais, atrodo, kad „iPhone 12 Pro“ – kaip gremėzdiška plyta. Pripratus pasidaro visai nieko ir jau nebekreipi dėmesio, bet pats pirmas įspūdis nemalonus.

Neįprasta ir tai, kad telefonas rankose atrodo gana storas, tačiau iš tiesų yra plonesnis tiek už „iPhone 11 Pro“, tiek už „iPhone XS“. Štai ką daro tie kampai.

Jeigu norisi telefoną nešioti nuogą, vaizdą išsyk pradeda gadinti plieniniai veidrodiniai šonai, kruopščiai surenkantys visus pirštų atspaudus. Paimi telefoną į rankas ir iškart norisi jį valyti. Taip visą dieną ir brūžini jį tai į kelnes, tai į megztinį, kad tik gražiai atrodytų.

Kameros galimybės

„iPhone 12 Pro“ turi tris 12 megapikselių galines kameras: plataus (f/1.6, 26 mm), ypač plataus kampo objektyvus (f/2.4, 120˚, 13 mm) ir telelęšį (f/2.0, 52 mm). Priekinė kamera – taip pat 12 megapikselių ir plataus kampo (f/2.2, 23 mm). Pirmą kartą „iPhone“ yra integruotas „LiDAR“ jutiklis, kuris gali tiksliai įvertinti atstumus ir gylį, o tai leidžia pagerinti papildytąją realybę ir portreto režimą. „LiDAR“ labiausiai praverčia tose situacijose, kai yra mažas apšvietimas, dienos šviesoje šis jutiklis neveikia.

Pristatydama „iPhone 12“ seriją, „Apple“ gyrėsi, kad „Pro“ modelių kertiniai pranašumai – naktinė fotografija ir portretai. Kalbant apie nuotraukas tamsiuoju paros metu, buvo teigiama, kad kokybė bus geresnė net 87 proc., palyginti su ankstesniais modeliais.

Telefono kamera nustebino gerąja prasme – naktinė fotografija išties stipriai patobulinta, smagu, kad nuotraukų negadina per didelis iššviesinimas, t. y. nesusidaro įspūdis, jog fotografuota dieną. Skirta daugiau dėmesio nuotraukų detalėms, aplinka mažiau suliejama, tai daro geresnį įspūdį.

Įsijungus „Smart HDR“ ir „Scene setecion“ (liet. scenos aptikimas) nustatymus, kamera iš esmės viską padaro už patį telefono šeimininką – dirbtinis intelektas atrenka reikiamą vaizdinį ir įamžina taip, kad būtų kuo geriau atskleistos svarbiausios jo detalės, patobulinamas kontrastas ir tekstūra. Galima šias funkcijas išjungti ir kliautis savo akimis, tačiau aš linkusi pasikliauti automatiniais nustatymais.

Patobulintos ir vaizdo įrašų kūrimo galimybės. Naujieji „iPhone 12 Pro“ gali filmuoti kino studijose naudojamu „Dolby Vision“ formatu, 60 kadrų per sekundę. Kaip fotografavimas, taip ir filmavimas nenuvilia, naudojant 2 x optinį priartinimą vaizdo kokybė išlieka puiki, nors skirtumas matyti.

Procesorius, baterija ir kitos funkcijos

Naujuosiuose „iPhone 12“ serijos telefonuose integruotas 5 nm „A14 Bionic“ lustas, turintis 11,8 mlrd. tranzistorių ir galintis atlikti 11 trilijonų operacijų per sekundę. Taip pat įdiegti 6 branduolių CPU, 4 branduolių GPU. „Apple“ gyrėsi, kad šie naujieji flagmanai bus patys greičiausi rinkoje.

Tiesą sakant, nors galbūt ir galima pastebėti didesnį šio telefono greitį, jeigu įtemptai seksi ir lyginsi su ankstesniais modeliais arba netgi turėsi juos vos ne vieną šalia kito ir darysi operacijas vienu metu, didesnio skirtumo kaip ir nėra. Bent jau aš nepastebėjau ir nemanau, kad pastebėtų bet kuris kitas eilinis vartotojas.

Įtariu, kad procesoriaus greitis geriau matytųsi, jei telefonu vienu metu būtų atliekama daug užduočių. Taip pat jis vaidintų svarbų vaidmenį, jeigu būtų naudojamasi 5G ryšiu, kurį šis flagmanas palaiko, bet kuriuo Lietuvoje kol kas siūlo naudotis tik vienas operatorius, o ir tai bandymo tikslais. Kol kas, manau, paprastas vartotojas nepastebės didesnio skirtumo vien tik naršydamas internete, fotografuodamas ir susirašinėdamas.

Kartu su naujaisiais flagmanais buvo pristatyta ir sistema „MagSafe“, užtikrinanti belaidį krovimą. Tai toks magnetas, prie kurio galima pritvirtinti kortelių dėklą ir kitokius aksesuarus. Man belaidžiu būdu krauti telefoną nepatogu, tad šios galimybės neišbandžiau. Be to, taip įkraunami telefonai jau senokai nebe naujiena.

Telefono baterijos talpa yra 2815 mAh – mažoka, palyginti tiek su konkurentais, tiek su pirmtaku „iPhone 11 Pro“. Kraunama gana greitai, nelabai intensyviai naudojama baterija atlaiko apie pusantros paros, jeigu įrenginys naudojamas intensyviau, gali išsikrauti ir per dieną. Tikėtina, kad sulaukus dienos, kai 5G ryšys bus prieinamas plačiai Lietuvos vartotojų daliai, šio modelio baterija tarnaus dar trumpiau.

Kaip ir įspėta dar pristatymo metu, telefono komplektacijoje nebėra „EarPods“ ausinių bei įkroviklio blokelio, tik USB-C tipo laidas. Tiesa, nors šis sprendimas klientams sukėlė nepasitenkinimą, kai kurie kiti išmaniųjų gamintojai, pavyzdžiui, „Samsung“, nusprendė eiti tuo pačiu keliu. Todėl galima tikėtis, kad ateityje ir daugiau kompanijų nuspręs pasielgti taip pat – tam, kad taptų palankesni aplinkai ir sutaupytų. Vartotojų sąskaita, žinoma, nes naujieji telefonai bent jau Lietuvos rinkoje neatpigo.

Apibendrinimas

Apskritai „iPhone 12 Pro“ padarė neblogą įspūdį, veikia sklandžiai, neperkrautas nereikalingomis funkcijomis, o tai, kas nenaudojama, galima drąsiai ištrinti. Minimalisto svajonė. Galima drąsiai sakyti, kad telefonas išpildo visus vartotojų poreikius. Džiugu, kad tai ne tik žaisliukas, stilingas aksesuaras, bet ir puikus įrankis darbui bei laisvalaikiui. Žmonėms, kurie prioritetą teikia būtent kamerai, šis modelis gali pasirodyti vertas dėmesio.

Vis dėlto atsiranda šiokia tokia dilema, pastatanti „iPhone 12 Pro“ modelį į vidurinio brolio vietą. Iš esmės šis modelis nuo „iPhone 12“ skiriasi tik tuo, kad pastarasis neturi „LiDAR“ jutiklio, dėl to šiek tiek nukenčia nuotraukų kokybė. Taip pat subjektyviai vertinant „Pro“ modelio dizainas gali pasirodyti gražesnis. Tačiau jų kaina skiriasi net keliais šimtais eurų, o skirtumas nėra toks didelis, kad galėtum užtikrintai pasakyti, jog būtent „Pro“ telefonas yra vertesnis pirkėjų dėmesio. Turint omenyje ir tai, kad kai kurios funkcijos nelabai traukia iki „Pro“.

Nusprendus, kad „Pro“ modelis geresnis, kyla kitas klausimas: jeigu įrenginio kamera tokia svarbi, tuomet kodėl nesirinkus „iPhone 12 Pro Max“, kuris, be geresnių kameros galimybių, siūlo ir didesnį ekraną bei ilgiau tarnaujančią bateriją? Prieš perkant įrenginį, verta sau į tai atsakyti.

Vienas didžiausių šio telefono minusų, mano nuomone, yra būtent maža baterijos talpa. Šiandieniame pasaulyje reikia, kad telefonas neišsikrautų kuo ilgiau. Pavyzdžiui, kad ir atostogaujant svarbu, jog spėtum ramiai įamžinti visas akimirkas ir nepanikuotum, jeigu šalia nėra elektros lizdo. Iš tikrųjų nemaloni staigmena, kad nuo 2019-ųjų čia buvo žengtas žingsnis atgal, nors konkurentų „Apple“ šioje srityje dar nebuvo pasivijęs.

Lietuvoje „iPhone 12 Pro“ kainuoja apie 1 179 eurus.