Mokslas ir IT

2021.02.23 15:57

Marsas – atsarginė planeta: kaip žmogui joje prisitaikyti?

LRT.lt2021.02.23 15:57

Iš pirmo žvilgsnio Marsas – nesvetinga planeta. Dulkių audros, radiacija, reta atmosfera, beveik nėra deguonies. Žmonių sukurti robotai sėkmingai išgyvena ir dirba Marse, tačiau žmogui reikia išteklių: maisto, vandens, deguonies, kurių iš Žemės į Marsą pakankamai atsigabenti neįmanoma.

Džiugu tai, kad Marse yra požeminių ledo-vandens telkinių. Taip pat naujasis robotas „Perseverance“, vasario 18-tą sėkmingai nusileidęs Marso paviršiuje, turi svarbią užduotį: „Be aibės eksperimentų, kurie bus skirti gyvybės paieškai Marse, jis atliks bandymą iš anglies dioksido išgauti deguonį“, – sako VU TFAI astrofizikas dr. Vidas Dobrovolskas.

„Artimiausioje ateityje Mėnulis ir Marsas taps kažkuo panašiu į Antarktidą šiuo metu. Tai yra, mokslinių tyrimų bazėmis, kuriose nuolat gyvena tam tikra įgula, reguliariai keičiasi, bet visąlaik dirba“, – sako FTMC astrofizikas dr. Kastytis Zubovas.

„Pagrindinę naudą turbūt įžvelgčiau netiesioginę: ilgainiui technologijos, kurios bus naudojamos skrydžiams į Marsą, jos neabejotinai ras pritaikymą kasdieniame mūsų gyvenime“, – apie astronautų misijų į Marsą prasmę pasakoja dr. V. Dobrovolskas.

Daugiau – laidos įraše:

Mokslo sriuba. Žmonių kelionės į Marsą, interneto poveikis smegenims ir NASA „Stardust“ misija