Mokslas ir IT

2021.02.23 11:05

Izraelio mokslininkai teigia sukūrę kone 100 proc. efektyvų vaistą nuo COVID-19

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2021.02.23 11:05

Per koronaviruso pandemiją mokslininkai skubėjo kurti ne tik vakciną, bet ir kitus vaistus, galinčius išgelbėti COVID-19 sergančių žmonių gyvybes. Izraelio mokslininkai teigia sukūrę kone stebuklingą preparatą, beveik 100 proc. veiksmingą ir neturintį šalutinių poveikių. Nors tyrėjai neslepia džiaugsmo dėl tokios sėkmės, patys pripažįsta, kad dar reikia atlikti daugiau išsamesnių klinikinių tyrimų, nes kol kas šis preparatas išbandytas tik su 30 žmonių.

Naujasis vaistas, pavadintas EXO-CD24, sukurtas Tel Avivo Ichilovo medicinos centre. Jis jau sėkmingai užbaigė pirmosios fazės tyrimus ir, kaip paaiškėjo, padėjo daliai sunkiai sergančių COVID-19 pacientų pasveikti.

Kaip praėjusią savaitę vykusios nuotolinės spaudos konferencijos metu aiškino prie šio preparato kūrimo prisidėjęs profesorius Nadiras Arberis, EXO-CD24 naudojamos egzosomos – mažytės nanodalelės, galinčios gabenti įvairias medžiagas tarp ląstelių. Egzosomų paskirtis – tarpląstelinė komunikacija, jos turi nugabenti baltymą, vadinamą CD24, į plaučius. Teigiama, kad baltymas CD24 turi svarbų vaidmenį reguliuojant imuninę sistemą.

„Mūsų gydymo būdas yra naujas. <...> Didžiulis šio vaisto privalumas yra tai, kad jį galima gaminti efektyviai, greitai ir už pakankamai žemą kainą“, – aiškino N. Arberis ir pridūrė, kad kol kas nepastebėta jokių vaisto šalutinių poveikių. Taip pat, anot jo, jeigu paaiškėtų, kad vaistas 100 proc. efektyvus, jo būtų galima pagaminti visam pasauliui vos per keletą mėnesių. Šis gydymo būdas taip pat gali būti naudojamas ne tik koronaviruso infekcijai gydyti, bet ir kitoms ligoms.

EXO-CD24 ramina citokinų audrą – perdėtą ir potencialiai mirtiną imuninės sistemos reakciją, kuri, kaip manoma, dažniausiai ir lemia žmonių mirtis nuo COVID-19.

Kaip aiškino šį gydymo metodą tirianti profesorė Shiran Shapira, vaistas vartojamas jo paprasčiausiai įkvepiant, taip jis keliauja tiesiai į plaučius, o dėl to nepasireiškia šalutiniai poveikiai, būdingi geriamiesiems arba švirkščiamiesiems vaistams.

Siekiant įsitikinti, jog vaistą saugu vartoti, pirmiausia jis buvo išbandytas su pelėmis. Atliktų tyrimų metu paaiškėjo, kad vaistas neturi neigiamo poveikio, todėl buvo nuspręsta pereiti prie klinikinių tyrimų su žmonėmis.

Klinikinių tyrimų metu pacientams buvo skiriama kvėpuoti preparatu po kelias minutes 5 dienas iš eilės. Kaip teigiama, vaistas buvo išmėgintas su 30 sunkiai sergančių COVID-19 pacientų, iš jų net 29 būklė pagerėjo vos per 2–3 dienas, dauguma buvo paleisti namo, praneša Tel Avivo „Sourasky“ medicinos centras, kurio ligoniai ir buvo gydomi naujuoju vaistu. Tikinama, kad vartojant vaistą pacientų organizmuose ėmė daugėti deguonies, mažėti uždegiminių procesų, dėl to jie ėmė jaustis geriau.

„Nėra malonu matyti šiuos žmones kenčiančius. Tačiau staiga kai kurie ėmė sakyti, kad pagaliau gali kvėpuoti. Tai didžiulis palengvėjimas“, – per konferenciją sakė N. Arberis.

Šiuo metu planuojami kiti klinikiniai tyrimai, nes dar per mažai duomenų apie EXO-CD24 veiksmingumą bei šalutinius poveikius. Vis dėlto Izraelio mokslininkai džiaugiasi šiuo pasiekimu ir tikisi, kad tai bus proveržis kovojant su COVID-19 pandemija.

„Aš esu labai optimistiškai nusiteikęs, tačiau mes turime būti labai atsargūs ir konservatyvūs. Jeigu pavyks jį patvirtinti, tai bus neįtikėtina“, – teigė N. Arberis.

Kiti mokslininkai, nesusiję su šio vaisto kūrimu ir klinikiniais tyrimais, kol kas dar neišsakė savo pastebėjimų dėl galimo jo efektyvumo ir saugumo.

Su klinikinių tyrimų duomenimis galima susipažinti čia.