Mokslas ir IT

2021.02.13 08:19

Mokslininkai įspėja, kad turime ruoštis naujai pandemijai, kuri ateis po COVID-19

LRT.lt2021.02.13 08:19

Dar prieš pranešant apie pirmuosius COVID-19 atvejus ir išsiaiškinant SARS-CoV-2 keliamus pavojus, mokslininkai žinojo, kad mūsų greičiausiai laukia rimtas nežinomos ligos protrūkis, kuris, nespėjus tinkamai pasiruošti, gali baigtis milijonais mirčių, rašo „Science Alert“.

Jų vizija buvo niūri, tačiau nepriekaištingai tiksli – COVID-19 yra būtent tai, apie ką kalbėjo mokslininkai. Žmonijai neapgalvotai ir nepaliaujamai veržiantis į gamtą ir vis artimiau susiduriant su gyvūnų pernešamais ligų sukėlėjais, kažkas panašaus greičiausiai buvo neišvengiama, nors tiksli SARS-CoV-2 kilmė iki šiol lieka neaiški.

Labiausiai neramina tai, kad niekas iš esmės nepasikeitė.

Net ir susidūrę su COVID-19, mes vis dar esame pažeidžiami iki šiol nematytų galimų SARS-CoV-2 viruso mutacijų, jau nekalbant apie bet kokią kitą nežinomą būsimą pandemiją, todėl, mokslininkų teigimu, būtina pradėti tyrinėti ir jau dabar kurti vakcinas, galinčias padėti apsisaugoti nuo tokių grėsmių.

Naujame žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje mokslininkai iš „Scripps“ tyrimų centro San Diege, Kalifornijoje, teigia, kad vyriausybės ir privatus sektorius turi pradėti investuoti į plataus poveikio neutralizuojančių antikūnų – baltymų, veiksmingai kovojančių su daugeliu virusų atmainų – tyrimus.

„Tokie antikūnai galėtų būti naudojami kaip pirmosios gynybinės linijos vaistai, siekiant apsisaugoti ar kovoti su tam tikros šeimos virusais, įskaitant naujas jų atmainas ar štamus, kurie dar neatsirado, – aiškina straipsnio bendraautoriai Dennisas Burtonas ir Ericas Topolis. – Dar svarbiau tai, kad jie galėtų būti naudojami kuriant vakcinas prieš daugelį tam tikros šeimos virusų.“

Iš tikrųjų, pabrėžia mokslininkai, su COVID-19 mums pasisekė, nors ir nedažnai išgirsi sakant šiuos žodžius. Anot jų, SARS-CoV smaigo baltymas yra patogus viruso dalelės molekulinės struktūros elementas, palengvinantis vakcinos kūrimą.

Tačiau kitą kartą gali ir nepasisekti.

„Kitas naujas patogenas gali būti ne taip lengvai pritaikomas, – rašo mokslininkai. – Vakcinos kūrimas gali užtrukti kur kas ilgiau. Atsirandat vis naujiems variantams, net ir SARS-CoV-2 gali imti kelti vis daugiau problemų vakcinų kūrėjams.“

Vienas iš būdų užbėgti šioms problemoms už akių būtų panvirusinių (apimančių visus virusus) vakcinų sukūrimas, pasinaudojant ne vieną virusą neutralizuojančiais antikūnais, kurie galėtų atskirai kovoti su prioritetiniais virusais, įskaitant galimus SARS-CoV – 2 variantus, ŽIV, gripo potipius, ebolą, MERS ir kitus virusus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.