Mokslas ir IT

2021.02.03 20:20

Keisti kaukes į respiratorius arba dėvėti jas po dvi – ar reikėtų stiprinti asmeninės apsaugos priemones nuo viruso?

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt, Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „10-12”2021.02.03 20:20

Rekomendacijos dėl kaukių dėvėjimo per visą pandemijos laikotarpį keitėsi ne kartą. Buvo daug ginčų – kur ir kaip reikia dėvėti kaukes, ar jas turi dėvėti tik sergantys, ar ir sveiki asmenys. Dabartinėje situacijoje jau nebekyla diskusijų dėl to, ar kaukės reikalingos, – šiandien kalbama apie tai, kokios kaukės turi būti dėvimos. Kai kurioms šalims įvedus privalomą respiratorių dėvėjimą viešose vietose, pasigirdo svarstymų, kad galbūt paprastų medžiaginių ar chirurginių kaukių nebepakanka.

Ėmė kalbėti ir apie dviejų kaukių dėvėjimą

Aptikus labiau užkrečiamų koronaviruso atmainų Jungtinių Amerikos Valstijų visuomenės sveikatos ekspertai ėmė raginti gyventojus patobulinti savo paprastas medžiagines kaukes, kurias dauguma įprato dėvėti pandemijos metu, rašo „The Washington Post“.

Atsirado rekomendacijų dėvėti dvi kaukes vieną ant kitos arba veidą dengti ir medžiagine, ir chirurgine kauke. Kai kurie ekspertai sako, kad pats laikas nusipirkti aukščiausios kokybės KN95 arba N95 respiratorių.

Kelios Azijos šalys, tarp jų ir Singapūras bei Pietų Korėja, masiškai gamina aukštos kokybės veido kaukes ir siunčia jas tiesiai gyventojams. Pastarosiomis savaitėmis kai kurios Europos šalys pakoregavo nurodymus piliečiams ir ėmė reikalauti dėl Jungtinėje Karalystėje aptiktos naujos koronaviruso atmainos, kuri, kaip teigia britų mokslininkai, gali plisti 70 proc. efektyviau, viešose vietose dėvėti aukštesnės kokybės kaukes.

„Tai, kad yra daugiau užkrečiamųjų virusų, rodo, kaip svarbu tobulinti savo žaidimą ir daryti ne daugiau to paties, bet tą patį geriau, – sakė buvęs JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro direktorius Tomas Friedenas ir paragino žmones dėvėti kokybiškesnes kaukes: – Taip, tai kelia painiavą žmonėms, bet svarbiausia yra pasidalyti tuo, ką žinome, kai tai žinome, ir būti atviriems dėl to, ko nežinome.“

JAV infekcinių ligų ekspertas Anthony Fauci laidoje „Today“ labai gyrė dvigubų kaukių idėją sakydamas, kad du sluoksniai „savaime suprantama, greičiausiai veiks efektyviau“.

Tačiau vėliau kalbėdamas CNN A. Fauci pakeitė kursą ir laikėsi Ligų kontrolės ir prevencijos centro nurodymų, o šie nepateikia rekomendacijos dėvėti dvi kaukes arba N95 respiratorių. Naujoji Ligų kontrolės ir prevencijos centro direktorė Rochelle Walensky taip pat įspėjo, kad N95 respiratoriai yra nepatogūs, todėl gali atbaidyti žmones nuo nuoseklaus jų naudojimo, jeigu tai bus privaloma plačiajai visuomenei.

Ligų kontrolės ir prevencijos centras ragina amerikiečius rinktis gerai tinkančias kaukes, pagamintas iš „dviejų ar daugiau sluoksnių skalbti tinkamos ir kvėpuojančios medžiagos“, ir vengti chirurginių kaukių bei kitų veido apdangalų, skirtų medicinos darbuotojams.

Respiratoriai parduodami pigiau arba dalijami nemokamai

Austrija – viena pirmųjų Europos šalių, viešose vietose įvedusių reikalavimą dėvėti FFP2 tipo respiratorius. Tuo pačiu keliu nusekė Vokietija. Tokie sprendimai daugeliui sukėlė klausimą, ar ir kitos šalys turėtų imti pavyzdį ir griebtis griežtesnių apsaugos nuo viruso plitimo priemonių.

LRT RADIJO korespondentė Austrijoje Daiva Trečiokaitė teigė, kad austrai žinią apie privalomą respiratorių dėvėjimą sutiko gana ramiai ir tokiam nutarimui nesipriešino. Visgi, anot jos, suveikė vienas svarbus argumentas – kaina.

„Žmonės nesipriešino dėl to, kad buvo sugalvota gera strategija. Respiratoriai gali kainuoti 5 eurus, galima rasti ir už 2,5 euro ar mažiau, bet vaistinėse paprastai gali kainuoti iki 5 eurų. Buvo pasiūlyta 59 centai už vieną kaukę ir tos kainos laikomasi. Maisto prekių parduotuvėse tos kaukės nemokamai dalijamos. Tai iš tikrųjų vyksta ir bent jau šią savaitę didesnėse parduotuvėse buvo galima pamatyti, kaip darbuotojai dalija respiratorius žmonėms, kurie įeina į parduotuvę be jų“, – LRT RADIJUI sakė žurnalistė.

10 kartų sumažina tikimybę užsikrėsti

KTU Cheminės technologijos fakulteto Aplinkosaugos technologijos katedros profesorius Dainius Martuzevičius LRT RADIJO laidoje „10–12“ teigė, kad Austrijos ir Vokietijos valdžia labai rimtai žiūri į pandemijos valdymą.

„Atrodo, kad tas priemonių paketas išsemtas iki tokio lygio, jog situacija reikšmingai negerėja. Imtasi priemonių įvesti didesnio lygio apsaugą tose vietose, kur iš tikrųjų jos labiausiai reikia ir kur yra didžiausia rizika“, – kalbėjo D. Martuzevičius.

Anot jo, respiratorius iš visų kaukių yra aukščiausios apsaugos klasės gaminys, tai yra asmeninė apsaugos priemonė, skirta jį dėvinčiam žmogui apsaugoti.

„Jeigu aš tinkamai užsidedu respiratorių, mano apsauga siekia 89–95 proc. Tai maždaug 10 kartų sumažina tikimybę įkvėpti virusų, jeigu jų yra aplinkoje. Vienkartinės medicininės kaukės daugiau skirtos iškvepiamam orui sulaikyti, – jeigu aš nešioju virusą, stengiuosi jo neskleisti į aplinką. Medicinos personalui būna visokių skysčių taškymosi, didesnių lašelių, tai toks pirminis barjeras susidaro. Bet tai nėra asmeninės apsaugos priemonė, dėvint tokią kaukę apsauga yra apie 50 proc. Jos saugo, bet tik perpus sumažina tikimybę užsikrėsti“, – LRT RADIJUI kalbėjo profesorius.

Jis atkreipė dėmesį, kad kalbant apie medžiagines kaukes kyla daug neaiškumų, nes jos nėra gerai reglamentuojamos. „Yra tam tikri nacionaliniai standartai, pavyzdžiui, prancūziškasis, dabar galbūt ir Europa padarys nacionalinį standartą, bet jų kokybė labai skiriasi – svyruoja apsaugos klasė nuo visiškai nulinės iki medicininės kaukės. Pamačius žmogų, sunku nuspręsti, kokio lygio trikotažinę kaukę jis dėvi.

Man teko matyti atvejų, kai lūpos persimato, tai, matyt, žmogus piktnaudžiauja situacija ir nesistengia saugoti nei savęs, nei kitų. Užtat tokie ir apribojimai Vokietijoje, kad šiek tiek suvienodintų apsaugos lygį“, – dėstė D. Martuzevičius.

Pasak profesoriaus, jeigu kaukės medžiaga yra plona, netankiai suausta, tokia kaukė neapsaugo nei paties dėvinčiojo, nei kitų žmonių. Ji gali būti veiksminga tik 5–10 proc.

„Mes patys tyrėmė laboratorijoje. Šaliką užsidėjus lašeliai eina tiek į vieną, tiek į kitą pusę. Tikrai sunku prognozuoti, kai pamatai žmogų su trikotažine kauke, kokio lygmens tai apsauga ir ar nevertėtų to žmogaus šalintis esant patalpoje, kur didelė žmonių koncentracija“, – aiškino mokslininkas.

Geriausia apsauga – sertifikuotų gaminių

Kaukėms tapus mūsų kasdienybe, parduotuvėse jų galima rasti didelę įvairovę – nuo medicininių iki panašiai atrodančių trikotažinių. Tačiau, kaip atkreipė dėmesį D. Martuzevičius, medicininės kaukės sertifikuojamos – joms suteikiamas CE ženklinimas, rodantis, kad gaminys iš tiesų veiksmingas ir tinkamai atlieka savo funkciją.

„Taip pat atrodantys, bet neturintys ant pakuotės CE ženklinimo gaminiai yra geriau negu nieko, jie dažniausiai yra geriau negu paprasta trikotažinė kaukė, tačiau sunku pasakyti, ko tikėtis iš tokio gaminio, ar jis tikrai veiksmingas. Man teko matyti tų kiniškų gaminių, kurie beveik perpučiami kiaurai.

Kartais tos neženklintos kaukės būna neblogos, o kartais – visiškai prastos. Užtat atsiranda tikrai kokybiškų gaminių poreikis ir mes dabar galime rinktis. Austrijos Vyriausybė gali sau leisti dotuoti šiuos gaminius ir tai, manau, yra geras žingsnis“, – tikino profesorius.

Pasak jo, apmaudu, kad valstybė iki šiol nesusitvarkė su prastos kokybės gaminiais, ypač kalbant apie profesionalų apsaugą. „Dabar turime galimybę pirkti sertifikuotus respiratorius, chirurgines kaukes ir taip reikėtų daryti. Nežinau, kodėl vis dar nusprendžiama pirkti neženklintus, nesertifikuotus gaminius. Civiliniame sektoriuje yra šiek tiek paprasčiau, nes tai vis tiek apsauga. Ką žmonės parsisiunčia iš interneto, mes sunkiai sureguliuosime. Bet oficialios parduotuvės tikrai turėtų save gerbti ir į produktų portfelį įtraukti gaminius, kurie yra sertifikuoti“, – dėstė D. Martuzevičius.

Mokslininkas taip pat priminė, kad vienkartiniai gaminiai, kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, turi būti naudojami vieną kartą. Po nurodyto laiko vienkartinę kaukę ar respiratorių reikia išmesti, jeigu gaminys naudojamas itin užterštoje aplinkoje, kurioje daug dulkių ar virusų.

Vis dėlto eiliniai gyventojai, daug laiko neleidžiantys tokioje aplinkoje ir kaukę arba respiratorių dėvintys tik trumpą laiką viešose vietose, vienkartines veido apsaugos priemones gali išmesti po 1–3 dienų. „Jeigu mes važiavome vieną kartą autobusu ir nuėjome į parduotuvę, tai higieniniu požiūriu tikrai nieko tokio neatsitiko. Aišku, jeigu koks virusas pateko, per naktį jis, ko gero, žus, netgi papildomai nedezinfekuojant. Tai jau higienos klausimas, kiek mes norime tą gaminį nešioti prie veido, nes vis tiek kaupiasi iškvepiamas kondensatas, seilės“, – aiškino D. Martuzevičius.

Svarbiausia, kaip dengia veidą

Virusologė Ingrida Olendraitė LRT.lt sakė, kad iš matytų kaukių tyrimų svarbiausia, kaip gerai kaukė dengia veidą. Net jeigu tai respiratorius, o šonuose yra skylių, iš tokios apsaugos nėra jokios naudos.

„Respiratoriai, žinoma, geriau nei paprastos kaukės ir dabar galbūt nebėra tokio jų trūkumo, todėl galima juos rekomenduoti. Tačiau bet kokiu atveju gerai prigludusi kaukė be tarpelių aplink veidą yra esminis veiksnys“, – teigė I. Olendraitė.

Ji patikino, kad apie dviejų kaukių dėvėjimą duomenų matyti neteko, nors tai galbūt ir galėtų turėti pagrindo. Pavyzdžiui, į medžiagines kaukes tam tikrais atvejais papildomai įdedamas HEPA filtras.

Kaip savo tviterio paskyroje rašė mokslininkė Linsey Marr, tyrinėjanti kaukes, patobulinti kaukių veiksmingumą galima keliais būdais: galima įdėti papildomą filtrą į kaukę, ant chirurginės kaukės uždėti medžiaginę kaukę arba, jeigu yra galimybė, paprasčiausiai dėvėti N95, KN95, KF94 respiratorių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt