Mokslas ir IT

2016.04.12 09:56

Sukanka 55 metai nuo pirmojo žmogaus pakilimo į kosmosą

Simonas Bendžius, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.04.12 09:56

Sukanka 55 metai nuo pirmojo žmogaus skrydžio į kosmosą. 1961-ųjų balandžio 12-ąją sovietų kosmonautas Jurijus Gagarinas erdvėlaivyje „Vostok“ pakilo į orbitą ir vieną kartą apskriejo aplink Žemės rutulį. Skrydis truko pusantros valandos. Šiam įvykiui paminėti pasaulyje minima tarptautinė kosmonautikos diena.

Istoriniam pakilimui sovietai rengėsi iš anksto – keletą savaičių prieš tai buvo įvykęs bandomasis skrydis, kada Žemės orbitą kosminėje kapsulėje apskriejo medinis žmogaus dydžio manekenas, pavadintas Ivanu Ivanovičiumi, ir kalytė Žvaigždutė. Galiausiai atėjo 27-erių lakūno Jurijaus J. Gagarino eilė. Pakildamas jis sušuko „pirmyn!“ – tai tapo istorine fraze.

J. Gagarino skrydį išnaudojo to meto propaganda – didžiulėmis demonstracijomis buvo skelbiama sovietų mokslo ir technologijų pergalė prieš Šaltojo karo varžovę Ameriką – kuri, beje, savo pirmąjį žmogų į kosmosą išsiuntė kitais metais. Na, o J. Gagarinas tapo tokiu svarbiu simboliu, kad sovietai, nenorėdami rizikuoti jo gyvybe, ilgą laiką draudė jam skristi į kosmosą. Po septynerių metų pagaliau gavęs leidimą, J. Gagarinas netikėtai žuvo per bandomąjį skrydį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.