Mokslas ir IT

2021.01.27 11:57

Apie neįprastus simptomus „Twitter“ vartotojai ėmė rašyti anksčiau, nei buvo oficialiai paskelbti pirmieji COVID-19 atvejai

LRT.lt2021.01.27 11:57

Nauji išanalizuoti duomenys atskleidžia, kad Europoje žmonės jau 2020 metų sausį „Twitter“ daugiau nei įprastai ėmė rašyti apie „sausą kosulį“, rašo „Science Alert“.

Duomenų rinkinyje, kuriame yra daugiau nei 570 tūkst. unikalių vartotojų ir daugiau nei 890 tūkst. įrašų, statistikė Milena Lopreite iš Kalabrijos universiteto kartu su savo komanda ieškojo „Twitter“ įrašų iš septynių Europos šalių su raktiniu žodžiu „pneumonija“ (septyniomis Europos kalbomis) nuo praeitos žiemos ir palygino juos su įrašais, paskelbtais dar 2014 metais.

Atmetę nuorodas į naujienas, tyrėjai pastebėjo reikšmingai didesnį savo ieškoto raktinio žodžio naudojimą daugumoje šalių 2019-2020 metų žiemą, palyginus su ankstesniais metais.

Jie tą patį padarė ir su kitų įprastų COVID-19 simptomų, tokių kaip „sausas kosulys“, terminais ir vėl pastebėjo panašų šabloną.

Italijoje „Twitter“ įrašai parodė ženklus apie kylančius viruso židinius dar pirmąją 2020-ųjų savaitę – likus dar kelioms savaitėms prieš oficialiai pranešant apie pirmąjį atvejį vasario 20 dieną. Panašus modelis pastebėtas ir Prancūzijoje. Ispanijoje, Lenkijoje ir Jungtinėje Karalystėje ženklų socialiniame tinkle apie COVID-19 egzistavimą atsirado dviem savaitėmis anksčiau, nei buvo pranešta apie oficialius pirmuosius atvejus.

Šios tyrėjų išvados parodo, koks laiko tarpas gali praeiti tarp naujos ligos atsiradimo ir jos nustatymo.

Negana to, pasak mokslininkų, daugiausia įrašų buvo iš tų geografinių regionų, kurie pasirodė esą pagrindiniai infekcijos židiniai. Tyrėjai teigia, jog socialiniai tinklai gali būti veiksminga priemonė naujų koronaviruso protrūkių sekimui.

Vis dėlto, jie atkreipia dėmesį, kad tokia strategija nepasiteisins ieškant naujų ligų, nes reikia žinoti ir suprasti apie infekciją, kad galėtum ieškoti jos pėdsakų.

Tyrimą galite rasti čia.