Mokslas ir IT

2016.04.08 11:30

Mokslininkai iš laukinių grybų pagamino efektyvesnius baterijų komponentus

15min.lt2016.04.08 11:30

Iš laukinių grybų rūšies išgautas ir nanotechnologijomis modifikuotas anglies pluoštas yra efektyvesnis, nei tradiciniai grafito elektrodai ličio jonų baterijose, skelbiama naujame Purdue universiteto (Indiana, JAV) mokslininkų tyrime. Nauji tyrimai atlikti sukūrus elektrodus iš laukinių grybų rūšies Tyromyces fissilis, rašo phys.org.

„Jei ateityje norime pasiekti reikiamą energijos kiekį elektrinėms transporto priemonėms ir sukurti jėgainių energijos talpinimo technologijas, turime pagerinti dabar naudojamų ličio jonų baterijų energijos tankumą ir energijos išeigos efektyvumą, – sakė vienas tyrėjų Vilasas Polas, Cheminės ir medžiagų inžinerijos mokyklų docentas. – Taigi yra poreikis sukurti naujas anodų medžiagas, kurios veiktų geriau.“

Baterijos turi du elektrodus, vadinamus anodu ir katodu. Daugelio dabartinių ličio jonų baterijų anodai pagaminti iš grafito. Ličio jonai patalpinti skystyje, vadinamame elektrolitu, ir yra laikomi anode per pakartotinius įkrovimus.

V. Polas dirbdamas kartu su studentu Jialiangu Tangu nustatė, kad iš laukinių grybų išgautas anglies pluoštas ir pakeistas jį papildžius kobalto oksido nanodalelėmis, veikia geriau, nei tradicinis grafitas anoduose.

„Tiek anglies pluoštas, tiek kobalto oksido dalelės yra elektrochemiškai aktyvios, taigi talpos kiekis padidėja, nes abi medžiagos dalyvauja procese“, – sakė V. Polas.

Hibridiniai anodai pasižymi 530 miliampervalandžių talpa grame. Tai – pusantro karto didesnė talpa nei grafito anodų.

Vienas iš būdų pagerinti baterijų veiklą yra modifikuoti anglies puoštą pridedant tam tikrų metalų, jų lydinių arba metalų oksidų, kurie leidžia padidinti ličio talpą per pakartotinius įkrovimus. Anot mokslininkų, dabar naudojami metodai anglies pluošto gamybai yra brangūs.

O grybai turi įdomių savybių – jie labai elastingi ir tuo pat metu tvirti. Be to, Tyromyces fissilis, palyginus su kitomis grybų rūšimis, pasižymi pluoštinio tinklo struktūra. Šis sujungtas tinklas leidžia greičiau perduoti elektronus, tai lemia greitesnį baterijų įkrovimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.