Mokslas ir IT

2021.01.26 09:38

Britiškoji COVID-19 atmaina Lietuvoje dar neaptikta, tačiau to patvirtinti neleidžia mūsų šalyje nevykdoma sekoskaita

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.01.26 09:38

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) genetikas Lukas Žemaitis LRT RADIJUJE tikina, kad kol kas mūsų šalyje britiškoji koronaviruso atmaina dar neaptikta. Tuo tarpu Kembridžo universiteto virusologijos ir bioinformatikos doktorantė Ingrida Olendraitė sako, kad Lietuvai reikia rimtai susimąstyti apie sekoskaitą, kuri palengvintų virusų atsekimą į mūsų šalį.

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Borisas Johnsonas teigė, kad esama „tam tikrų duomenų“, jog naujos atmainos koronavirusas, pirmąkart aptiktas Didžiojoje Britanijoje, yra ne tik labiau užkrečiamas, bet ir lemia didesnį užsikrėtusiųjų mirtingumą.

Kembridžo universiteto virusologijos ir bioinformatikos doktorantė I. Olendraitė tvirtina, kad mokslininkų bendruomenėje teiginys, kad „britiškoji atmaina yra labiau pavojinga“, vertinama nevienareikšmiškai. „Neginčijamų, vienareikšmiškų patvirtinimų, kad britiškoji atmaina yra pavojingesnė tikrai nėra“, – sako ji.

LSMU genetikas Lukas Žemaitis pritaria I. Olendraitei ir patikina, kad Lietuvoje kol kas dar neaptikta britiškoji atmaina. „Jei ta atmaina ir yra, tai jos čia tikrai nedaug, – sako L. Žemaitis. – Tyrimus darome kryptingai, tačiau jos neaptinkame. Bent jau kol kas.“

Ši pandemija yra labai geras laikas tuo užsiimti. O ir didelių pinigų tam nereikia, juo labiau, kad turime žmonių, kurie tą geba daryti.

I. Olendraitė primena, kad Lietuvai labai svarbu vykdyti sekoskaitą. „Lietuvoje nėra įprasta, kad pandemijos stebėsenai galima pasitelkti sekoskaitą, – pastebi mokslininkė. – Sekoskaita plačiai vykdoma daugelyje Azijos šalių. Taip pat netgi Afrikos šalyse, dėl ten siautusios Ebolos. Tokiu principu yra išsiaiškinama, kas gi vyksta šalies viduje ir už jos ribų.“

Pašnekovė neabejoja, kad dabar pats laikas pradėti platesnius sekoskaitos tyrimus mūsų šalyje. „Ši pandemija yra labai geras laikas tuo užsiimti. O ir didelių pinigų tam nereikia, juo labiau, kad turime žmonių, kurie tą geba daryti“, – sako Kembridžo universiteto virusologijos ir bioinformatikos doktorantė Ingrida Olendraitė.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt