Mokslas ir IT

2021.01.22 21:05

COVID-19 antikūnų testas sukurtas ir Lietuvoje: planuojama, kad pasitikrinti galėsime ir namuose

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.22 21:05

Koronavirusinės infekcijos (COVID-19) antikūnų testas sukurtas jau ir Lietuvos laboratorijose. Tikimasi, kad pasitikrinti bus galima ir namų sąlygomis. Gamintojai sako, kad per mėnesį ar du tikisi gauti reikalingų tarnybų patvirtinimą.

Vienoje šalies laboratorijų paprastai atliekami tyrimai dėl alergijų, tačiau prasidėjus pandemijai dideli pajėgumai sutelkti ties antikūnų testais. Vasarą COVID-19 antikūnų testas sukurtas ir Lietuvos laboratorijose.

„Šitas testas yra sukurtas Lietuvoje. Nuo pagrindinių reagentų iki visų testavimų ir validacijos procedūrų, ir tuom jis ir geras. Visą vasarą mes testavome skirtingas bendrojo baltymo alergenų versijas kartu su Gyvybės mokslų centru, profesorės Aurelijos Žvirblienės laboratorija mums padėjo“, – sako „Imunodiagnostikos“ direktorius Gintautas Gylys.

Lietuvos laboratorijose sukurtas COVID-19 antikūnų testas: pasitikrinti bus galima namuose

G. Gylys tikisi, kad netrukus antikūnus bus galima išsitirti ir namuose.

Specialią dėžutę gyventojai galbūt galės gauti į namus ir patys atlikti antikūnų testą. Dėžutės viduje yra visa instrukcija ir nurodymai, kaip paimti testą, kaip paimti kraują ir jie galės prasidurti pirštą, įlašinti kraują ant specialaus paviršiaus ir saugiu konteineriu išsiųsti į laboratoriją ir ten jau bus atliekami tyrimai ir gyventojai galės gauti testų rezultatus.

Planuojama, kad tokį rinkinį po kelių mėnesių gyventojai galės įsigyti vaistinėse, jis gali kainuoti apie 20 eurų.

Siuntiniui su krauju pasiekus laboratoriją, atsakymai turėtų paaiškėti per penkias darbo dienas.

„Šitoks transportavimo būdas yra adaptuotas ir Amerikoje, ir Europoje. Lietuvoje dar niekas taip nedarė, tai dėl to susiduriame su iššūkiais viską legalizuoti, vyksta pokalbiai su akreditavimo tarnyba, kaip tai padaryti, nes visų pirma tai yra kaip ir pavojingas mėginys, nes tai kraujas, bet sausas, tai gal jis ir ne toks pavojingas“, – sako „Imunodiagnostikos“ direktorius.

Tokie testai tikslesni nei greitieji antikūnų testai. Pasak G. Gylio, pradėjus skiepyti visuomenę, jie būtų naudingi nustatant imunitetą.