Mokslas ir IT

2016.04.01 13:20

Naujas rusų naikintuvas – su atbulais sparnais

technologijos.lt2016.04.01 13:20

Štai tokį naują naikintuvą suprojektavo ir sukonstravo Rusijos aviacijos inžinieriai. Išvydusieji SR-10 skriejantį ore krapštosi galvas – panašu, kad lėktuvas su atbulais sparnais.

Tačiau jokios apgaulės ar iliuzijos čia nėra – mokomojo naikintuvo SR-10 sparnai iš tikrųjų nukreipti į priešingą pusę, todėl naikintuvas yra gerokai manevringesnis ore.

Rusijos KB SAT aviacinės inžinerijos biure sukurto lėktuvo sparnai į priekį pasvirę 10 laipsnių kampu. Gamintojai teigia, kad tokia neįprastos išvaizdos sparnų konstrukcija suteikia naikintuvui stabilumo skrendant mažesniu greičiu.

Be to, lėktuvas tokiais sparnais stabiliau kyla nuo pakilimo tako ir leidžiasi ant jo. Lėktuvų su tokiais keistais atbulais sparnais būta ir anksčiau. Vienas pirmųjų tokio inžinerinio sprendimo modelių – Grumman X-29. Tiesa, tokiems lėktuvams reikia papildomų borto kompiuterių, kurie nuolat teikia minimalias skrydžio korekcijas, kad lėktuvas išliktų stabilus viso skrydžio metu. SR-10 korpusas pagamintas iš kompozitinių medžiagų, todėl yra gerokai lengvesnis ir dinamiškesnis.

Maksimalus šio mokomojo lėktuvo greitis – 900 km/val., maksimalus skrydžio nuotolis – 1 500 km. Nors kol kas KB SAT dar negavo komercinių lėktuvo užsakymų, pirmieji modeliai jau naudojami Rusijos aviacijos pajėgose kaip pereinamojo lygmens mokomieji orlaiviai.

Štai taip SR-10 atrodo ore:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.