Mokslas ir IT

2021.01.15 14:20

Koronavirusas gali pažeisti smegenis, net ir nesukėlęs jose infekcijos

LRT.lt2021.01.15 14:20

Kaip rodo neseniai atliktas tyrimas, naujajam koronavirusui visai nebūtina tiesiogiai prasibrauti į smegenų audinį, kad jį pažeistų. Mokslininkai ištyrė 19 nuo COVID-19 mirusių pacientų smegenis, daugiausia dėmesio skirdami audiniams tose srityse, kurios, kaip manoma, yra itin jautrios virusui – olfaktorinam svogūnėliui, atsakingam už uoslę, ir smegenų kamienui, kontroliuojančiam kvėpavimą ir širdies ritmą, informuoja „Reuters“.

14 pacientų vienoje ar abejose iš šių sričių buvo pažeistos kraujagyslės – kai kurias buvo užkimšę krešuliai, o kitos sutrūkusios. Mokslininkai nustatė, kad tas vietas, kuriose buvo sutrūkusių kraujagyslių, buvo apėmęs organizmo imuninio atsako sukeltas uždegimas. Tačiau kaip rašoma žurnale „The New England Journal of Medicine“, paties viruso požymių mokslininkai nepastebėjo. „Mes buvome labai nustebę“, – pranešime teigė tyrimo bendraautorius, Nacionalinio neurologinių sutrikimų ir insulto instituto mokslininkas Dr. Avindra Nathas.

Jo teigimu, žala, kurią pastebėjo jo komanda, paprastai siejama su insultu ir neurouždegiminėmis ligomis. „Kol kas, remiantis mūsų rezultatais, panašu, kad žala... galėjo būti padaryta net ir tiesiogiai virusui nepatekus į smegenis, – sakė Dr. A. Nathas. – Ateityje planuojame ištirti, kaip COVID-19 kenkia smegenų kraujagyslėms ir ar tai sukelia kai kuriuos pacientams pasireiškiančius trumpalaikius ir ilgalaikius simptomus.“