Mokslas ir IT

2021.01.16 08:53

Žiemojančių šikšnosparnių dabar galima aptikti savo rūsiuose: gamtininkas paaiškina, kodėl negalima jų žadinti

Arneta Matuzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.16 08:53

Iš 14 Lietuvoje gyvenančių šikšnosparnių rūšių, net dešimt lieka žiemoti, todėl neretai žmonės šiuos gyvūnus aptinka rūsiuose, ventiliacijos angose. Ką daryti, aptikus žiemojantį šikšnosparnį, pasakoja gamtininkas Deividas Makavičius.

„Lietuvoje visi šikšnosparniai yra vabzdžiaėdžiai, o žiemą, kai šalta, tai ką jiems reikia daryti? Pasirenka du būdus, kaip išgyventi. Daug kas nežino, kad šikšnosparniai irgi išskrenda į pietus, mūsų atveju Vidurio, Centrinę ir Pietvakarių Europą, o tie, kurie nenori skristi – įmiega. Pasirenka tokias žiemavietes, kur oro temperatūra ir drėgmės režimas yra gan pastovus ir stabilus, nėra trikdymo“, – pasakoja Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininkas Deividas Makavičius.

Lietuvoje žiemoja 10 šikšnosparnių rūšių: gamtininko patarimai, ką daryti, jei vieną jų rasite rūsyje

Šikšnosparnių žiemos miegas prasideda lapkritį. Įsitaisius žiemavietėje jų širdies plakimas sulėtėja, taip saugomos sukauptos maisto medžiagos, kurių turėtų pakakti iki pat balandžio.

„Dėl ko mes sakome, kad negalima šikšnosparnių dirbtinai žiemą žadinti, baidyti iš rūsių. Jis pajutęs, kad kažkas yra ne taip – brūzdesys, šviesa, šiluma, žmonių lankymasis – pradeda atsibudinėti iš tos būsenos. Tada širdis nebe vieną ar du kartus į minutę sutvinksi, o daugiau, kad jis galėtų skristi, pakyla kūno temperatūra ir taip sunaudoja papildomų tų maisto medžiagų, poodinio riebalų sluoksnio, kuris būtų altaikęs savaitę. Jei pažadinsime, jis išskris per anksti, ten bus koks vasario mėnuo ir jis žus“, – aiškina D. Makavičius.

Net ir žiemodamas, ramybės būsenoje, šikšnosparnis reaguoja į aplinkos veiksnius, todėl palaipsniui gali keisti savo kybojimo vietą patalpoje.

„Tik reikėtų užtikrinti, kad pavasarį būtų galimybė jam iš to rūsio išskristi, nes būna, kad žmonės, ypač kai būna lauko rūsiai, pusrūsiai, uždaro visas ventiliacines angas kartais, jeigu šalta. Kad apsaugotų rūsį nuo šalto oro patekimo. Tai tiesiog reikėtų kovo mėnesį bent palikti galimybę, kad jis galėtų atrasti plyšelį. O plyšelį šikšnosparniai atranda labai greitai, nes jaučia oro judėjimo mases“, – sako gamtininkas.

Šikšnosparniai prisitaikę gyventi šalia žmonių. Papildomų veiksmų reikėtų imtis, nebent gyvūnas miegoti įsitaisė netinkamoje aplinkoje – per arti žmogaus gyvenamų patalpų.

„Jeigu matote, kad pakliuvo į netinkamą aplinką, t.y. gyvenamąją pataplą ar ūkinę patalpą, netipišką šikšnosparniui žiemoti, būtų gerai susisiekti su mūsų draugija. Dažniausiai mes papildomai gauname tą mokslinę informaciją kur, kas, kokia rūšis. Pavyksta nustatyti iš nuotraukos. Tada bandome įvertinti pirminę būklę. Jeigu matome, kad gyvūnėlis yra sveikas, pagalba būtų tokia: visi, ko gero, turime kažkokią kartoninę dėžutę. Ar nuo batų, ar dar kokio daikto. Į tą dėžutę būtų gerai įdėti medžiagos skiautę didesnę, kad jam būtų jaukiau, nei ant kartono bražytis nagučiais. Šikšnosparnį imkite visą laiką su pirštine, ir jam bus maloniau, ir jums, nes kai kurios rūšys gali grybštelėti“, – aiškina D. Makavičius.

Padarius kelias nedideles skylutes orui, gyvūną reikia ten atsargiai įdėti ir palikti šiek tiek vandens. Sutemus – atidarytą dėžę palikti netoli vietos, kur šikšnosparnis buvo rastas, kad jis greitai susigaudytų aplinkoje ir susirastų naują vietą žiemoti.

Tris dešimtmečius Lietuvoje veikiančios draugijos pirmininkas pastebi, kad žmonių požiūris į nakties skraidūnus keičiasi. Anksčiau būdavo teiraujamasi, kaip jų atsikratyti.

„Ekologinis švietimas, matyt, davė teigiamą vaisių lietuviams. Jaunimas jau tapo ekologiškai sąmoningesnis. Ir dabar kai sulaukiame skambučių, tai priešingai – 95 proc. „kaip išsaugoti?“, „kaip jam padėti?“, „aš gal jo bijau, bet suprantu, noriu padėti“. O atsikratyti, jei krebžda už sienos, nori tokiu būdu, kad jiems nepakenktų“, – tikina gamtininkas.

Šikšnosparnių tyrėjų mūsų šalyje mažai, todėl gyventojų fiksuojama informacija gamtininkams – itin naudinga.