Mokslas ir IT

2021.01.24 16:12

Mokslininkai apibūdino „pašėlusį žvėrį“, gyvenusį tarp dinozaurų ir galimai paneigusį evoliucijos dėsnius

LRT.lt2021.01.24 16:12

Mokslininkai aprašė, kaip senovinis „pašėlęs žvėris“, kartu su dinozaurais gyvenęs Madagaskare prieš maždaug 66 mln. metų, pažeidė evoliucijos dėsnius, informuoja „Sky News“.

Oficialiai Adalatherium hui, kas pažodžiui išvertus iš malagasių – Madagaskaro valstybinės kalbos – ir graikų kalbos reiškia „pašėlęs žvėris“, vadinamas žinduolis buvo atrastas šių metų pradžioje ir aprašytas žurnale „Nature“.

Tarptautinė 14 tyrėjų komanda paskelbė išsamų 234 puslapių monografinį tyrimą, kuriame analizuojama keista šio gyvūno evoliucijos istorija ir ypatybės.

Pasak JAV Stony Brooko universiteto mokslininkų, jis buvo maždaug šiuolaikinės katės ar oposumo dydžio, o jo skeletas yra geriausiai išsilaikęs iš visų Pietų pusrutulyje kada nors rastų tos eros žinduolių.

Gyvūnas neįprastai stambus, lyginant su kitais žinomais to meto žinduoliais, kurie, kaip manoma, buvo maždaug pelių dydžio ir rausė žemę, ieškodami maisto bei slėpdamiesi nuo dinozaurų.

Bene įdomiausios „pašėlusio žvėries“ ypatybės yra jo stuburas, kurį sudaro daugiau juosmens slankstelių nei daugumos kitų žinduolių, raumeningos užpakalinės galūnės, išskėstos panašiai kaip šiuolaikinių krokodilų, ir stiprios priekinės galūnės, paslėptos po gyvūno korpusu.

Kauluose virš snukio pastebėta keista ertmė; priekiniai dantys primena triušio sąkandį, o štai krūminiai dantys „visiškai nepanašūs į kitų žinomų šiuo metu egzistuojančių ar išnykusių žinduolių dantis“.

Pasak mokslininkų, jei būtų buvę rasti tik galiniai šios būtybės dantys, gyvūno paslaptis iki šiol nebūtų įminta.

Visas Adalatheriumo skeletas buvo rastas Madagaskaro uolose, kurios susiformavo prieš kreidos periodo pabaigą, maždaug prieš 66 mln. metų.