LRT FAKTAI
Viktoras Uspaskichas

Mokslas ir IT

2021.01.04 15:00

LRT FAKTAI. Neva gydančio vandens burtai – sena apgaulė, ja vėl pasinaudojo politikas

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.01.04 15:00

Viktoro Uspaskicho reklamuojamas vanduo praėjusią savaitę sukėlė medikų pasmerkimo ir diskusijų visuomenėje, reklamos kontrolės prievaizdai jau pavadino tokius teiginius visuomenės klaidinimu.

Teiginiai, kad egzistuoja ypatingas vanduo, tėra senas triukas, ir V. Uspaskichas pasitelkė apgaulę, kurią dažnai naudoja iš žmonių pasipelnyti norintys sukčiai.

Kas tas vandens struktūrizavimas?

Apkaltintas visuomenės klaidinimu per pandemiją, politikas ėmė teisintis, kad jo vanduo nėra paprasčiausias mineralinis, nebando jis reklamuoti ir šeimos verslo pardavinėjamo produkto.

Tačiau po tokiais teiginiais slypi sena ir neoriginali apgaulė. Vandens struktūrizavimas – pseudomokslas, jo šalininkai platina idėją, kad vandens struktūra keičiasi šalia jo pripildyto indo sakant tam tikrus žodžius arba veikiant jį vibracija, apie tai rašomi straipsniai ir netgi išleista knyga. Geriant tokį vandenį esą gerinama ir sveikata. Darbo partijos pirmininkas taip ir neatskleidė, kokiu tiksliai būdu sukūrė savo reklamuojamą produktą.

Deja, šias idėjas dažniausiai skleidžia būtent pasipelnyti siekiantys žmonės, jie pardavinėja arba vandenį neva keičiančią įrangą, arba patį vandenį.

Jie tvirtina, kad, tokį vandenį užšaldžius, kitaip atrodo ir kristalai, dažnai pridedamos ir jų nuotraukos. Tačiau mokslinės literatūros apie tai nėra, neaišku, kaip padarytos ir fotografijos.

Analogiško vandens pardavėjai Latvijoje tvirtina, kad jų vanduo buvo veikiamas vibracija, tačiau pateikia tokį skaičių, kurio pasiekti neįmanoma fiziškai, tai yra 10,65 trisdešimt ketvirtuoju laipsniu, arba vienas su 33 nuliais. Tačiau matematikai apskaičiavo, jog tai tiesiog neįmanoma, nes toks procesas truktų ilgiau, nei yra spėjamas Visatos amžius, – 14 milijardų metų.

Chemijos profesorė: tai įžūlumas ir šarlatanizmas

Paprašyta pakomentuoti Darbo partijos pirmininko teiginius apie vandenį, LRT.lt kalbinta Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos katedros profesorė Vida Mildažienė neslėpė pasipiktinimo.

„Vandens kristalų susidarymas priklauso nuo daugybės dalykų, visi tie bandymai atsitiktiniai, tai nėra dėsningumas. Jei daug kartų pakartotumėte bandymą, pamatytumėte, kad tai netiesa“, – taip profesorė pakomentavo struktūrizuoto vandens pardavėjų teiginius, esą jų parduodamo vandens kristalai atrodo kitaip, nei paprasto vandens.

„Tai absoliutus pseudomokslas“, – sakė ji. Pasak V. Mildažienės, istorijoje žinomas vienintelis tokius teiginius pagrindžiantis straipsnis moksliniame žurnale, tačiau vėliau jis buvo paneigtas.

Galimas šalutinis poveikis – viduriavimas

LRT.lt situaciją taip pat paprašė pakomentuoti fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo Arvydo Balčiaus. Jei mineralinis vanduo siejamas su sveikata, kodėl negalima reklamuoti gydomųjų jo savybių?

Gydytojas neslėpė, jog mineralinio vandens kaip vaisto nerekomenduotų nė vienas kolega, o teiginius, kad vanduo gali gydyti COVID-19 infekciją, pavadino nesąmone.

„[Vanduo, parduodamas parduotuvėse, yra] tiesiog vanduo, kurio galima atsigerti tiek, kiek jo reikia. Jei nori gerti – atsigeri. Kitas dalykas, kai kalbame apie mineralinį vandenį. Jis yra tikrai skirtingos koncentracijos, mineralizacijos, jo galima atsigerti tiesiai iš gręžinių, esančių sanatorijose. Čia yra daugybė faktorių: cheminis, terminis, mechaninis“, – apie tai, kaip vyksta gydymo procedūros sanatorijose, pasakojo pašnekovas. Pasak jo, vandeniu siekiama sukelti tam tikrą organizmo atsaką, gydytojai sprendžia, kaip ir kada tiksliai vartoti vandenį.

Parduotuvėse dažniausiai rasime 1 g/l mineralizacijos rodiklio neviršijančio vandens, o gydyklose – ir 5 g/l viršijančio. Tiesa, politiko reklamuotas mineralinio vandens ženklas pasižymi aukštesne mineralizacija, tačiau, A. Balčiaus teigimu, jį reikėtų vartoti atsargiai, paprastai tokio sūraus vandens žmonės ir neišgeria daug. Be to, kyla įtarimas, kad toks vanduo gali būti smarkiai apdorotas, mat gydykloje jis geriamas tiesiai iš šaltinio, kol neįvyko oksidacija.

Jei vartotume V. Uspaskicho rekomenduojamą dozę šio vandens, suvartotume beveik visą rekomenduojamą paros druskos normą, tai gali turėti tokių pasekmių, kaip viduriavimas bei akių užtinimas, teigia A. Balčius.

Per ilgesnį laiką galėtų kilti ir rimtesnė problema – toks vanduo kelia kraujospūdį, todėl gydytojas įspėja apie pavojų širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms.

Jo teigimu, tikėjimą tokių priemonių veikimu ir tai, kad atsiranda iš to pasipelnyti siekiančių asmenų, lemia psichologinės priežastys: „Iš psichologinės pusės labai paprasta: yra tokia situacija, yra labai daug neaiškumų. Žmonėms tai sukelia įvairiausių jausmų – ir nerimą, ir baimę, ir nusivylimą.

Kada mes visą laiką gauname atitinkamą kiekį neigiamos informacijos, nerimo vis daugiau ir daugiau, ateini į parduotuvę ir įprastai perki mineralinį vandenį, o čia stovi mineralinis vanduo, kuris yra pareklamuotas, ir kaina beveik ta pati. Na tai ką, galvoju, nusipirksiu šito vandens, blogiau nebus, o galbūt bus geriau“, – psichologinį apgaulės mechanizmą aiškina gydytojas. Pasak jo, gali pasireikšti ir placebo efektas.

Vartotojų teisių sargai: maistas nėra vaistas ir negali būti taip pristatomas

Įstatymai numato, kad maisto produktai negali būti reklamuojami kaip turintys profilaktinių ar gydomųjų savybių.

„Kalbant paprastai, maistas nėra vaistas, yra suformuoti europiniai reglamentai, <...> maisto ir kosmetikos produktai negali turėti gydomųjų savybių“, – LRT.lt sakė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė spaudai Milda Deimantė.

Ji atskleidė, kad viešojoje erdvėje per pandemiją vartotojai dažniausiai klaidinami reklamuojant neva gydančius maisto papildus, o tyrimas dėl gydančio vandens bus pradėtas pirmą kartą.

„Gautas ne vienas pranešimas dėl reklamuojamų maisto papildų, kurie reklamuojami kaip padedantys gydyti ar išvengti COVID-19 infekcijos, – sakė ji. – Jei kalbama apie maisto produktus, dažniausiai yra nurodomos gydomosios arba profilaktinės savybės. Dažniausiai ankstesniais metais buvo sulaukta skundų dėl citrinos, imbiero poveikio.“

Pseudomokslas

Teiginiai, kad vanduo gali būti „struktūrizuotas“, nėra pagrįsti moksliškai. Šį teiginį dažniausiai platina asmenys, parduodantys tokį vandenį arba jį neva keičiančius aparatus.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt