Mokslas ir IT

2016.03.16 13:04

Mokslininkai sukūrė pleistrą, kuris gali kontroliuoti diabetą be insulino injekcijų

15min.lt2016.03.16 13:04

Mokslininkai dešimtmečius stengėsi išlaisvinti diabetikus nuo reguliarių insulino injekcijų. Vienas pagrindinių tikslų buvo išsiaiškinti, kaip pacientams persodinti sveikas, insuliną gaminančias beta ląsteles, kurios susirgus diabetu nefunkcionuoja. Tačiau kadangi tai invazinė procedūra, yra didelė tikimybė, kad organizmas jas atmes.

Tyrėjo iš Šiaurės Karolinos universiteto Zheno Gu vadovaujama komanda pasiūlė paprastą alternatyvą – komanda sukūrė sintetinį pleistrą, kuris padengtas beta ląstelėmis, rašo sciencealert.com.

Pleistras neskausmingai prilipdomas prie paciento odos, kad išskirtų insuliną reikiamu metu ir saugiai kontroliuotų cukraus lygį kraujyje be jokių injekcijų ar nuolatinio stebėjimo.

Pleistras dar nebuvo patikrintas su žmonėmis, tačiau jau įrodyta, kad jis gali saugiai kontroliuoti kraujo lygį pelėse bent dešimt valandų. Zheno Gu komanda šiemet atnaujino pernai pristatytą išmanaus pleistro konceptą.

Ankstesnėje versijoje naudotas sintetinis insulinas, o naujoje yra tikros, gyvos beta ląstelės. Tai reiškia, kad jos leidžia saugiau valdyti paciento cukraus lygį ilgesnį laiką be rizikos perdozuoti arba suleisti per mažai.

Kadangi beta ląstelės saugiai laikomos ant pleistro už paciento kūno, nėra galimybių, kad jas atmes imuninė sistema.

Beta ląstelės dažniausiai randamos kasoje, kur jos išskiria insuliną, kad padėtų kūnui apdoroti kraujotakoje po maisto esantį perteklinį cukrų. Sergančiųjų diabetu ląstelės yra arba sugadintos, arba negali gaminti pakankamai insulino tam, kad palaikytų reikiamą cukraus lygį, todėl sergantiesiems reikalingos insulino injekcijos.

Mokslininkų sukurtas metodas leidžia gerokai patogiau ir greičiau reguliuoti insuliną, taip pat yra ir saugesnis, nes diabetikai gali perdozuoti insulino, o tai gali sukelti komplikacijų.

Diabetinis pleistras – daug žadantis atradimas, tačiau iki jo pardavimo komerciniu būdu dar laukia labai ilgas kelias. Pirmiausiai pleistrai turi būti tobulinami, kad atliekant bandymus su gyvūnais būtų gauti geriausi rezultatai. Vėliau turi būti pradėti priešklinikiniai bandymai, o galiausiai – klinikiniai bandymai su žmonėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt