LRT FAKTAI
Kaukė

Mokslas ir IT

2020.12.24 12:40

LRT FAKTAI. Beveik metai su veido kaukėmis – profesorius paaiškino, kodėl neturėtume abejoti jų veiksmingumu

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.12.24 12:40

Su apsauginėmis kaukėmis pasaulis gyvena jau beveik metus, tačiau sunkiai valdant antrąją pandemijos bangą pasigirsta nuomonių, kad jos vis tiek negelbsti.

Esą kaukių žmonės vis tiek nenešioja tinkamai, žiemą jos sudrėksta, o tyrimų, kad tai būtų efektyvi priemonė, taip pat nėra. Kartais internete netgi platinamas amerikiečių atliktas mokslinis tyrimas, neva įrodantis, kad kaukės, nustatyta, nepadeda kovoti su viruso plitimu, nes žmonės jas nešioja užterštas. Kai kurie internautai pastebi ir tai, kad vasarą, kai kaukių dėvėjimas nebuvo privalomas, viruso plitimas taip pat sustojo, o rudenį, sutapimas, reikia ir kaukes nešioti, ir virusas plinta.

Dirba chemikai, fizikai, inžinieriai ir matematikai

Dainiaus Martuzevičiaus, Kauno technologijos universiteto profesoriaus, teigimu, kaukių efektyvumas yra ištirtas išsamiau, nei manoma. Jo vadovaujama laboratorija buvo viena pirmųjų, pavasarį tyrusių veido apsaugos priemones ir teikusių rekomendacijas Vyriausybei.

„Kaukės kaip objektas tiriamos iš įvairių pusių, pradedant nuo fizikos ir chemijos, kaip jas padaryti, kaip efektyviau sulaikyti virusus ar kitas daleles, kaip palengvinti kvėpavimą žmonėms. Plačiąja prasme tai ir epidemiologiniai tyrimai, kiek visuomenės turėtų kokias kaukes dėvėti, ir tada maždaug galima prognozuoti plitimą ligų, susijusių su virusais“, – sako jis ir priduria, kad kaukių efektyvumas buvo tiriamas ir ankstesnių epidemijų metu, pavyzdžiui, 2009 metais.

Profesorius taip pat atkreipia dėmesį, kad veido kaukės – sena apsaugos priemonė, naudojama ir intuityviai, kai norima apsisaugoti nuo teršalų aplinkoje.

„Net ir gaisro metu siūloma užsidėti sušlapintą tekstilės gabalą, siekiant sumažinti dalelių patekimą į plaučius, taigi, ta priemonė yra žinoma seniai, bet erdvės plintant aerozolių mokslui, plintant polimerų mokslui atsiranda vis daugiau, [siekiama] gerinti gaminį, kad būtų efektyvesnis ir dar malonesnis naudoti“, – pasakoja mokslininkas.

Jis primena, kad kaukes turėtų nešioti visi, nes jų audinys tik sulaiko užsikrėtusio žmogaus skleidžiamus virusus, o kas yra užsikrėtęs, kaip paaiškėjo, dažnai neįmanoma pasakyti, kol padaromas tyrimas. Tik respiratorius sulaiko ir įkvepiamas daleles. Mokslininkai ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atkreipia dėmesį, kad būtent kaukės, nors jų nešiojimas daug kam kelia nepatogumų, yra paprasčiausias, pigiausias ir visiems prieinamas apsaugos nuo viruso būdas.

„Kaukės pripažįstamos efektyviausia priemone pandemijos plitimui stabdyti. Yra atlikta nemažai tyrimų įvairiais pjūviais: ir griežtas karantinas, ir kiek, kokia dalis populiacijos nešioja kaukes, pavyzdžiui, 80 procentų, 90 procentų. Matyti, kad kaukių dėvėjimas yra pati efektyviausia priemonė, jeigu visi tas kaukes tvarkingai dėvi, – atkreipia dėmesį profesorius ir sako, kad gyventojams laikantis nurodymų ir nešiojant paprasčiausias kaukes nereikia pernelyg daug dėmesio skirti veido apsaugos priemonių inovacijoms. – Net jei šnekėtume apie profesionalus, medicinos darbuotojus, jie turi daugiau apsaugos priemonių – chalatus, skydelius ir pirštines, visos jos yra svarbios, bet kaukės yra pati svarbiausia priemonė, trukdanti plisti virusui.“

Melagienų platintojai primena, ką pavasarį sakė Veryga

Internautai, besidalydami neva moksliniais tyrimais, dažnai juos iškreipia. Pavyzdžiui, sakant, kad net pagrindinė JAV užkrečiamųjų ligų kontrolės institucija abejoja kaukių nauda, remiamasi tikru moksliniu tyrimu, tačiau iš tikrųjų tyrimas rodo tik tai, kad medikams darbe nerekomenduojama dėvėti medžiaginių kaukių, jei jos skalbiamos rankomis.

Kaukių dėvėjimą diskredituoti bandoma ir kitais būdais. Pavyzdžiui, ne vienas socialinių tinklų vartotojas net ir šiandien dalijasi pavasarį tuomečio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos išsakytais žodžiais, esą kaukių nešioti sveikiems žmonėms nereikia. Dalijamasi ir senomis Visuomenės sveikatos centro rekomendacijomis. Taip siekiama parodyti, kad valdžia ir ekspertai patys nėra užtikrinti veido apsaugos priemonių efektyvumu.

Profesorius D. Martuzevičius sako, kad nereikėtų stebėtis, jog rekomendacijos keičiasi.

„Jeigu prisiminsime, pandemijos metu buvo įvairių rekomendacijų. Pavyzdžiui, PSO ar kai kurios šalys pradžioje nerekomendavo dėvėti kaukių sveikiems žmonėms. Kai supratome, kad nežinome, kas yra sveiki žmonės, o kas nešiotojai, atsirado rekomendacijos dėvėti kaukes visiems gyventojams“, – sako pašnekovas. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad šaltuoju metų laiku kaukės turėtų būti dažniau keičiamos, nes audiniui sudrėkus orui sunkiau pro jį išeiti, todėl jis veržiasi pro kaukės kraštus.

Manipuliacija

Nors kaukės viruso plitimo nesustabdė, ekspertai atkreipia dėmesį, kad tai efektyviausia pandemijos valdymo priemonė, prieinama daugeliui pasaulio gyventojų. Taip pat nestinga veido apsaugos priemonių efektyvumo tyrimų, jie buvo atliekami ir per ankstesnes epidemijas. Tuo metu internete plinta iškraipyti mokslinių tyrimų rezultatai, esą kaukės nėra efektyvios, taip pat dalijamasi pavasarį ekspertų pateiktomis rekomendacijomis nedėvėti kaukių, jei nėra akivaizdžių ligos požymių.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt