Mokslas ir IT

2020.12.20 10:10

Gydytoja apie galimą alergiją COVID-19 vakcinai: kas ją sukelia ir kodėl nereikėtų išsigąsti

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2020.12.20 10:10

Didžiojoje Britanijoje pradėjus skiepyti gyventojus vakcina nuo COVID-19, buvo pranešta apie keletą atvejų, kai vakciną gavusiems žmonėms pasireiškė stipri alergija. Kaip LRT.lt teigė profesorė Rūta Dubakienė, tokia kai kurių asmenų reakcija į vakciną nėra nežinoma – taip pasitaiko ir kitų skiepų atveju.

Visi skiepai gali sukelti alerginę reakciją

„Skiepai naudojami pasaulyje daugiau nei kelis šimtus metų, lietuviai skiepytis ėmė vieni pirmųjų Europoje. Dar 1808 m. Vilniuje įkurtas vienas pirmųjų Europoje Vakcinacijos institutas, atlikęs didžiulį darbą infekcinių ligų valdyme.

Pravartu priminti alergijos apibrėžimą – tai pakitusi, nenormali, iškreipta organizmo imuninės sistemos reakcija į aplinkoje esančias įprastines medžiagas. Alergiškų asmenų imuninė sistema yra kitokia nei sveikų asmenų, todėl gali reaguoti ir į vaistus, kurių gausybė, tarp jų ir į įvairias vakcinas“, – tikino Lietuvos mokslų akademijos Alergologijos komisijos pirmininkė ir COVID-19 komisijos koordinatorė akademikė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė Rūta Dubakienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad COVID-19 vakcina nėra išskirtinė – bet kurie skiepai gali sukelti alerginę reakciją. Pasak profesorės, dažnai alergine reakcija palaikomas normalus atsakas į skiepą – dažnai jis būna neimunologinis ir nealerginis. Dažniausiai pasireiškia dūrio vietoje.

„Tai patinimas, paraudimas, kartais būna ir bendrinė reakcija – temperatūra, karščiavimas, negalavimas, silpnumas. Tikros alerginės reakcijos yra labai retos“, – LRT.lt teigė R. Dubakienė.

Alergologė įvardijo, kad nepageidaujamą organizmo reakciją gali sukelti įvairios vakcinose esančios medžiagos, pavyzdžiui, priedai. Tai būtų antibiotikai: neomicinas, chlortetraciklinas, gentamicinas, kanamicinas, polimiksinas B, amfotericinas B. Konservantai: timerosalis, benzetonio chloridas, 2-fenoksietanolis, fenolis. Įvairūs stabilizatoriai – želatina, kuri yra dedama į MMR, vėjaraupių, geltonosios karšligės ir pasiutligės vakcinas, žmogaus serumo albuminas, askorbo rūgštis, glutamatas, sacharozė, gliukozė, laktozė, fosfatas, polisorbatas 80/20. Taip pat organizmas gali sureaguoti ir į adjuvantus: aliuminio druskas, aliuminio hidroksidą ir kt.

Alerginė reakcija pasireiškia žaibiškai

R. Dubakienė taip pat pastebėjo, kad straipsniuose, kuriuose minima apie pasireiškusias stiprias alergijas COVID-19 vakcinai, nėra pakankamai informacijos, kokia alerginė reakcija kilo paskiepytiems žmonėms, todėl sunku daryti išvadas.

Tačiau ji patvirtino, kad anafilaksinis šokas yra galimas, kaip ir bet kuri alerginė reakcija į vaistą. Tiesa, tokia stipri alergija pasitaiko itin retais atvejais.

„Jam būdinga staigi pradžia, gali būti net žaibiška. Pirmieji ligos simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus kelioms sekundėms ar minutėms (15–30 min.) po kontakto su alergenu, tačiau gali atsirasti ir vėliau (per 2 valandas). Jos požymiai įvairūs: prasideda dilgėline, angioedema, generalizuota eritema, odos niežuliu, krinta kraujospūdis, apsunksta, sutrinka kvėpavimas per nosį, atrodo, spaudžia krūtinę, atsiranda dusulys, švokštimas, kosulys, užkimsta balsas.

Reaguoja ir širdies bei kraujagyslių sistema. Žmogus išblykšta, jam svaigsta galva, apima silpnumas, prasideda širdies plakimas, nusilpsta pulsas, neretai prarandama sąmonė. Galimi kiti anafilaksijos požymiai, pvz., traukuliai.

Sunkiausia anafilaksijos forma, kuriai būdingas smarkus kraujospūdžio sumažėjimas, kai sistolinis arterinis kraujospūdis siekia mažiau nei 90 mmHg, arba sumažėja iki 40 mmHg ir daugiau, net iki nulio, pasireiškianti organų veiklos sutrikimu, vadinama anafilaksiniu šoku. Laiku nesuteikus pagalbos, ligonis žūva“, – paaiškino R. Dubakienė.

Neįmanoma iš anksto pasakyti, ar vakcina sukels alergiją

Gydytoja nurodė, kad daugumai vakcinų pasaulyje nėra taikomi apribojimai skiepyti alergiškus asmenis, o kalbant apie COVID-19 vakciną, į šį klausimą bus galima atsakyti tik tuomet, kai bus patvirtintas COVID-19 vakcinų aprašas, kur bus nurodyta, ar yra kokie nors apribojimai. Kol kas, bent kitose šalyse, tokių kontraindikacijų nenumatyta.

Paklausta, ar įmanoma iš anksto sužinoti, kad gali būti alergiškas COVID-19 vakcinai, R. Dubakienė atsakė, jog to padaryti neįmanoma.

„Iš anksto, deja, negalima numatyti, nes alergija pasireikš tik po COVID-19 vakcinos injekcijos. Po to, kai kartą ją gausite ir į ją gaminsis antikūnai, vyks imuninis atsakas, tada ir gali ištikti alerginė reakcija. Natūralu, kad didesnė tikimybė bus daugeliu ligų sergantiems ir daugeliui vaistų alergiškiems asmenims“, – LRT.lt sakė profesorė.