Mokslas ir IT

2016.03.10 01:00

Bandymai atkurti kataraktos pažeistą akies lęšiuką – sėkmingi

LRT.lt 2016.03.10 01:00

Nauja technika, kuria siekta atkurti regėjimą, pagaliau sėkmingai pritaikyta gydant vaikus su katarakta Kinijoje, skelbia BBC.

Daugiau nei pusę apakimo atvejų sukelia katarakta – akies lęšiuko aptemimas.

Paprastai, siekiant atstatyti regėjimą, žmogui yra implantuojamas naujas lęšiukas, tačiau šios operacijos metu buvo aktyvuotos akies kamieninės ląstelės, kurios padėjo lęšiukui atsinaujinti. Lešiukas, fokusuojantis šviesą į akies tinklainę, yra už vyzdžio.

Apie 20 mln. žmonių aklumo priežastis – katarakta, kurios pasireiškimo tikimybė didėja su amžiumi. Tačiau esama atvejų, kai vaikai taip pat gimsta su katarakta.

Tradicinio gydymo metu ultragarsu lęšiukas suminkštinamas, pralaužiamas ir išvalomas. Tuomet dirbtinis lęšiukas implantuojamas į akį. Tačiau ši procedūra dažnai sukelia komplikacijas.

Naująją techniką išvystė Kinijos Sun Yat-sen ir Kalifornijos universiteto San Diege mokslininkai. Operacijos metu plono pjūvio pagalba katarakta pašalinama iš lęšiuko, tačiau svarbiausia, kad paliekama vadinamoji lęšiuko kapsulė, kuri yra sujungiama su lęšio epitelinėmis kamieninėmis ląstelėmis, kurios paprastai gydo sužalojimus. Mokslininkai tikisi, kad lęšiuko išorinio sluoksnio (kapsulės) išsaugojimas padės akies lęšiukui atsinaujinti.

Atlikę bandymus su gyvūnais, o vėliau ir su vaikais, mokslininkai pastebėjo, kad per 8 mėnesius atkurti lęšiukai tapo normalaus dydžio.

Pasak mokslininkų, reikia atlikti daugiau bandymų, kad ši technika taptų standartiniu ligonių gydymo būdu.