Naujienų srautas

Mokslas ir IT2016.03.08 12:15

Mokslininkai pirmą kartą paims mėginius iš dinozaurus nužudžiusio asteroido kraterio

15min.lt 2016.03.08 12:15

Maždaug prieš 66 mln. metų 9 km skersmens asteroidas atsitrenkė į Meksikos Yucatano pusiasalį, pradėdamas virtinę nelaimingų įvykių, po kurių galiausiai išnyko dinozaurai.

Tai buvo svarbių pokyčių metas mūsų planetoje, tačiau iki šiol mokslininkai nesugebėjo ištyrinėti šio kraterio arba asteroido liekanų, nes regioną valdo naftos industrija.

Tačiau mokslininkų komanda, vadovaujama tyrėjų iš Teksaso universiteto Austine, galiausiai gavo leidimą įrengti gręžimo platformą virš kraterio ir nuo kito mėnesio jie Čiksulubo krateryje gręžimo darbus pradės pirmą kartą, praneša sciencealert.com.

Mokslininkai tikisi, kad iš kraterio gauti mėginiai padės sužinoti, kas nutiko į mūsų planetą atsitrenkus asteroidui.

Manoma, kad asteroido smūgis prilygo milijardui Hirošimos bombų ir akimirksniu užmušė šalia esančius gyvūnus ir augalus. Po sprogimo žuvo trys ketvirtadaliai Žemėje gyvenusių gyvūnų rūšių.

Kai kurie mokslininkai teigia, kad po asteroido smūgio kilo ugnikalnių išsiveržimų banga, kuri per 500 tūkst. metų pripildė atmosferą nuodingų dujų, kurios ir nulėmė gyvūnų rūšių nykimą.

Kitame moksliniame tyrime daroma prielaida, kad išmirimą sukėlė po asteroido smūgio kilusios stichinės nelaimės – cunamiai ir žemės drebėjimai.

Mėginių paėmimas iš Čiksulubo gali būti geriausias žmonijos šansas rasti tikslų atsakymą

Kraterio uolienos taip pat pateiks įžvalgų apie tai, kaip gyvybė atsigavo po masinio išmirimo. Be to, yra galimybė, kad Čiksulubo asteroidas į mūsų planetą taip pat atnešė ir gyvybę.

Kad tai išsiaiškintų, mokslininkai analizuos visų uolienose gyvenančių mikrobų genus.

Gręžimo darbus krateryje ketinama pradėti balandžio 1 dieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi